Działalność nierejestrowana 2023

Działalność nierejestrowana. Nowości i zmiany. Jakie limity w 2024?

Czas czytania: 5 minut

Działalność nierejestrowana z roku na rok staje się popularniejsza. Coraz więcej osób nie chce rzucać się na głęboką wodę i inwestować w jednoosobową działalność gospodarczą. Wolą najpierw spróbować bezpieczniejszej i łatwiejszej formy prowadzenia firmy. Czy wiesz, jakie wady i zalety ma działalność nierejestrowana, a także, z jakimi ograniczeniami się wiąże? Jaki ma limit w 2024 roku? Zapoznaj się z poniższych artykułem, z którego się tego dowiesz.

Czym jest działalność nierejestrowana.

Działalność nierejestrowana to nic innego jak jedna z form prowadzenia firmy. Z tą różnicą, że w tym przypadku nie trzeba jej rejestrować. Oczywiście wiąże się to ze spełnieniem pewnych wymagań i obowiązkami, z których należy się wywiązać, niemniej jednak jest to bardzo popularna forma prowadzenia firmy, zwłaszcza na początku.

Dlaczego prowadzić działalność nierejestrowaną w 2024 roku?

  1. Przetestowanie pomysłu na biznes.

Jest to świetny sposób na sprawdzenie, czy pomysł na Twój biznes jest dobry, a firma nie upadnie po kilku miesiącach lub tygodniach z braku klientów. Zobaczysz, jakie usługi sprawdzają się w Twoim przypadku, jakie przekazy trafiają do Twoich odbiorców, czy wybrałeś dobrze grupę docelową. Nie stracisz mnóstwa pieniędzy, ponieważ nie inwestujesz dużo.

  1. Obawa, że nie poradzisz sobie z prowadzeniem firmy.

Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie z tymi wszystkimi formalnościami, zgłoszeniem firmy, księgową i rozliczeniami, to warto na początku przetestować to właśnie na działalności nierejestrowanej. To bezpieczna forma firmy, które nie wymaga rozbudowanej księgowości i wypełniania dużej liczby dokumentów. Niemniej jednak warto stosować umowy, które zabezpieczają interesy Twoje, jak i Twojego klienta.

  1. Chcesz dorobić, mając inne stałe źródło dochodów.

Działalność nierejestrowana jest dobrym pomysłem, jeśli Twoim celem jest podreperowanie budżetu domowego. Dzięki temu możesz w czasie wolnym, poza etatem, tworzyć rękodzieło czy pracować zdalnie, chociażby jako wirtualna asystentka.

Działalność nierejestrowana 2023
Działalność nierejestrowana 2024. Wady i zalety, https://unsplash.com/photos/Q0AM87PsYkE.

Działalność nierejestrowana – wady i zalety

Jak każda forma prowadzenia zarobkowej działalności ma wady i zalety. Nie oznacza to jednak, że przez wady jest zła. Wybór formy działalności należy rozpatrywać indywidualnie w przypadku każdej osoby, ponieważ zalety danej formy mogą być tak mocne, że jej wady nie będą istotne, a stosowanie się do pewnych ograniczeń nie będzie problemem.

Zalety działalności nierejestrowanej: 

  1. Brak opłat do ZUS-u – prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi składkami ZUS. O ile na początku mogą być niewielkie, to z biegiem czasu wzrastają. W przypadku działalności nierejestrowanej nie trzeba się nimi przejmować, ponieważ ich nie ma.
  2. Brak księgowości – nie ma potrzeby inwestowania w księgowość, ponieważ z prowadzeniem uproszczonej ewidencji sprzedaży poradzi sobie każdy. Jest to zdecydowanie oszczędność.
  3. Rozliczanie z podatku tylko raz w roku – brak comiesięcznych zaliczek na podatek.
  4. Brak konieczności zgłaszania firmy do CEIDG – dla sporej liczby osób będzie to duży plus, ponieważ obawiają się wypełniania i składania wniosków. Działalności nierejestrowanej nie trzeba nigdzie zgłaszać, co może wiele ułatwiać.
  5. Dostosowanie formy pracy do siebie – pracując na działalności nierejestrowanej, można dokonać wyboru typu wykonywania pracy. Zauważalna część zawodów, które można wykonywać w ramach działalności nierejestrowanej może odbywać się zdalnie z każdego miejsca na świecie.

Wady działalności nierejestrowanej:

  1. Niewielki miesięczny limit – wiąże się on z ciągłą kontrolą zarobków. 
  2. Wykluczenie działalności, które wymagają koncesji – według prawa należy zarejestrować firmę, jeśli prowadzona działalność wymaga koncesji, pozwoleń czy wpisania do rejestru działalności regulowanej.
  3. Brak rozwoju – niewielki limit oznacza niewielki rozwój i brak wzrostu i powiększania swojej firmy. W pewnym momencie warto zastanowić się, czy działalność nierejestrowana nadal się opłaca i czy nie stopuje dalszego rozwoju.
  4. Brak ubezpieczenia – jest to duży minus w przypadku osób, które nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy lub nie posiadają ubezpieczenia od małżonka. W takim przypadku wizyty u lekarzy będą bardzo utrudnione i należy wziąć to pod uwagę.

Zobacz również przydatną karuzelę na moim Instagramie i dowiedz się, jakie są największe problemy początkujących przedsiębiorców. 

Działalność nierejestrowaną można prowadzić wyłącznie, jeśli przychody z niej nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W związku z podniesieniem płacy minimalnej od stycznia 2024, w tym roku kwota przychodów z działalności nierejestrowanej również uległa zwiększeniu. Od początku roku wynosi 3181,50 zł.

Oznacza to, że Twoje przychody nie mogą wynieść ani złotówki więcej. Jeśli jednak tak się stanie, masz 7 dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG.

Zwiększenie limitu na działalności nierejestrowanej od lipca 2024!

Nie jest to jedyna podwyżka w tym roku. Od lipca 2024 roku będzie wynosić 3225 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie.

Działalność nierejestrowana 2023
Działalność nierejestrowana 2023. Obowiązki podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej, https://unsplash.com/photos/3iT3dnmblGE.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić jedynie osoby fizyczne, również osoby niepełnoletnie. Taka forma działalności jest bardzo popularna wśród osób bezrobotnych, również zarejestrowanych w Urzędach Pracy. Osoba prowadząca działalność bez rejestracji nie wykonuje innej pracy zarobkowej, czyli pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co jest jednym z warunków posiadania statusu osoby bezrobotnej.

Obowiązki podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej

Chociaż działalność nierejestrowana wydaje się idealną formą prowadzenia firmy, to jednak również i tu są pewne obowiązki, z których należy się wywiązywać.

  1. Ewidencja sprzedaży.

Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży to coś, co powinien robić każdy, kto stosuje tę formę działalności. Jest to nie tylko obowiązek, jak również ułatwienie. Dzięki takiemu spisowi wiadomo, ile sprzedaży/transakcji i na jakie kwoty pojawiło się w danym miesiącu i możemy łatwo określić, czy limit został przekroczony, czy też nie. Spis przyda się również w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego, która może, ale nie musi się pojawić.

  1. Podatki

Zapewne wiele osób może pomyśleć, że skoro comiesięczna zaliczka na podatek nie jest pobierana, to obowiązek płacenia podatków na działalności nierejestrowanej nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Obowiązek rozliczania przychodów istnieje i odbywa się na koniec roku podczas składania zeznania rocznego PIT-36. W odpowiedniej rubryce „działalność nierejestrowana” należy wpisać kwotę przychodu z danego roku. Obowiązują dwa progi podatkowe 12% i 32%. Warto pamiętać o kwocie wolnej od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych. Jeśli nie zostanie przekroczona, wówczas podatku nie zapłacimy.

  1. Faktury i rachunki.

Rozliczanie się z transakcji może przebiegać na różne sposoby. Można wystawić rachunek lub fakturę, ale nie jest to konieczne. Jednak tym o czym należy pamiętać to to, że każdorazowo na życzenie klienta należy obowiązkowo wystawić dowód płatności. Prowadząc działalność nierejestrowaną, jesteś przedsiębiorcą w świetle prawa cywilnego i obowiązują Cię przepisy związane z reklamacjami czy zwrotami.

Warto również zaznaczyć, że nawet jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, to również i Ciebie obowiązują takie same przepisy, jak osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Podobnie jak oni potrzebujesz regulaminu, a także polityki prywatności i cookies, zwłaszcza jeśli posiadasz swoją stronę internetową. Klienci muszą zostać poinformowani, co dzieje się z ich danymi, kto i dlaczego je przechowuje.

Zobacz również inny artykuł o tematyce działalności nierejestrowanej.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym w tym zakresie, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej. Napisz do mnie tutaj >> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 9.01.2024 r. 

Obrazek wyróżniający źródło: https://unsplash.com/photos/ylveRpZ8L1s