Grafika do wpisu Rejestracja znaku towarowego - czy jest Ci potrzebna? Korzyści z zastrzeżenia znaku towarowego, Rejestracja znaku towarowego online, Co daje Ci rejestracja znaku towarowego? Koszt i formalności związane z rejestracją znaku towarowego

Rejestracja znaku towarowego – co można zyskać?

Czas czytania: 6 minut

Jaki jest koszt rejestracji znaku towarowego w UE, a jaki w Polsce? Jak długo trzeba czekać na sformalizowanie wniosku? Co daje Ci rejestracja znaku towarowego? Czy rejestracja znaku towarowego online, bez wychodzenia z domu, jest możliwa? Jeśli te i podobne pytania krążą Ci po głowie, to cieszę się, że tu trafiłeś. Dodatkowo dowiesz się, jak zdobyć dofinansowanie na rejestrację znaku. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedzi, więc zapraszam Cię do zapoznania się z nim.

Co możesz zarejestrować jako znak towarowy?

Znakiem towarowym może być wiele rzeczy i możliwe, że niektóre Cię zaskoczą. Zgodnie z art. 120 ustawy o Prawie własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r.:

1. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony. 

2. Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.

Według przepisów znakiem może zostać wszystko to, za pomocą czego można odróżnić od siebie towary poszczególnych firm.

Przykłady znaków towarowych:

 • logo/jakiś rysunek,
 • słowo,
 • utwór muzyczny,
 • kolor lub ich kombinacja,
 • litera,
 • cyfra.

Czego nie można zarejestrować jako znaku towarowego?

Ustawa o Prawie własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. jasno wskazuje, co nie może zostać zarejestrowane jako znak towarowy, przytoczone zostały jedynie przykłady. 

Nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenie, które:

– nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone,

– składa się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania, w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności,

– składa się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych,

– składa się wyłącznie z kształtu lub innej właściwości towaru, wynikającej z charakteru samego towaru, niezbędnej do uzyskania efektu technicznego lub zwiększającej znacznie wartość towaru,

– zostało zgłoszone w złej wierze,

– jest sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami,

– zawiera element będący symbolem, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, którego używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową

– zawiera symbol Rzeczypospolitej Polskiej (godło, barwy lub hymn), znak sił zbrojnych, organizacji paramilitarnej lub sił porządkowych, reprodukcję polskiego orderu […],

– zawiera symbol (herb, flagę, godło) obcego państwa, nazwę, skrót nazwy, bądź symbol (herb, flagę, godło) organizacji międzynarodowej lub przyjęte w obcym państwie urzędowe oznaczenie […],

– ze swojej istoty może wprowadzać odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towaru […].

Grafika do wpisu Rejestracja znaku towarowego - czy jest Ci potrzebna? Korzyści z zastrzeżenia znaku towarowego, Rejestracja znaku towarowego online, Co daje Ci rejestracja znaku towarowego? Koszt i formalności związane z rejestracją znaku towarowego, Przykłady znaków towarowych
Przykłady znaków towarowych, źródło: https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/trade-marks-examples

Korzyści z zastrzeżenia znaku towarowego

Zastrzeżenie znaku może być dla Ciebie korzystniejsze, niż może Ci się wydawać. Co daje Ci rejestracja znaku towarowego?

1. Wyróżnik na rynku i umocnienie marki

Dzięki zastrzeżeniu logo, przyszli i obecni klienci łatwiej do Ciebie dotrą. Jest to ważny wyróżnik na obecnym rynku. Możesz spokojnie używać go do promowania swoich usług i towarów, aby zwiększyć ich rozpoznawalność, zysk, a także umocnić swoją markę. Stajesz się jej realnym właścicielem, upewniasz, że nikt nie ukradnie nazwy czy logo Twojej firmy, a tym samym jej samej. Jest to zabezpieczenie, które warto mieć, a które wiele ułatwia w późniejszej pracy nad dalszym rozwojem firmy.

2. Otwarcie na nowe możliwości rozwoju firmy

Możesz zacząć zarabiać na licencjonowaniu swojego znaku, a także otwierać nowe punkty w ramach franczyzy. Dzięki temu możesz dokonywać obrotu znakiem towarowym i zwiększać swoje zyski. Jest to istotny czynnik, zwłaszcza kiedy prowadzisz sklep czy cukiernię. Możesz promować swój biznes po całym kraju, nie nadzorując go bezpośrednio i czerpać z tego dodatkowy zysk w postaci pieniędzy, a także reklamy, jaką będzie nowo otwarty punkt w innym mieście.

3. Zabezpieczenie przed konkurencją

Baczne obserwowanie konkurencji daje Ci przewagę na rynku, możesz zatem udaremnić rejestrację znaku, który jest łudząco podobny do Twojego. Możesz zablokować nieuczciwy rozwój swojego konkurenta, jeśli ten użyje Twojej nazwy lub sloganu, który zastrzegłeś.

4. Lepsza ochrona

Rejestracja znaku towarowego zapewnia Ci bezpieczeństwo i większe szanse na wygraną w sądzie, w przypadku, gdy ktoś złamie Twoje prawa. Dużo łatwiej udowodnisz swoje prawo do posługiwania się danym znakiem, ponieważ będziesz posiadać na to odpowiednie dokumenty. Będziesz mógł również domagać się odszkodowania, za naruszenie zarejestrowanego znaku.

To, co daje rejestracja znaku towarowego to nie tylko zysk, który z pewnością przyczyni się do rozwoju biznesu, ale także bezpieczeństwo, które jest bezcenne.

Warto zacząć rejestrację już teraz, aby konkurencja Cię nie uprzedziła i nie „zajęła” najlepszych Twoich pomysłów, ponieważ nie zainteresowałeś się tą sprawą, kiedy jeszcze był na to czas. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na sukces.

Jeśli chcesz sprawdzić czy działasz legalnie w sieci, czy Twoja strona www jest zgodna z prawem, POBIERZ BEZPŁATNIE poradnik ze wskazówkami i zadaniami >>> KLIKNIJ I POBIERZ<<<< AUDYT PRAWNY BIZNESU ONLINE I STRONY WWW!

Audyt prawny biznesu online i strony www
Audyt prawny biznesu online i strony www

Rejestracja znaku towarowego – gdzie można jej dokonać i jaki jest jej koszt?

Rejestracji znaku możesz dokonać na kilka sposobów. Możesz zarejestrować znak wyłącznie na terenie Polski, na terenie Unii Europejskiej, a także dokonać międzynarodowej rejestracji. Każda z tych opcji będzie różniła się sposobem czy czasem trwania. Cena rejestracji znaku towarowego również będzie się różnić w zależności od wybranego wariantu.

Koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce

 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w formie papierowej – 450 zł,
 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego online – 400 zł,
 • Dodatkowe klasy towarowe – 120 zł.

Jeśli dokonujesz rejestracji wspólnego znaku towarowego i chcesz uzyskać wspólne prawo ochronne – wysokość opłat zwiększy się o 100%.

W przypadku, gdy korzystasz z pomocy pełnomocnika, musisz uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Koszt udzielenia ochrony:

 • 400 zł za pierwszy, a także kolejny okres,
 • 90 zł – za opublikowanie informacji o udzielonej Ci ochronie.

Rejestracji znaku towarowego w UE – koszt

 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w formie papierowej – 1000 EUR,
 • Opłata podstawowa za jedną klasę – 850 EUR,
 • Opłata za drugą klasę – 50 EUR,
 • Opłata za trzecią i kolejne klasy – 150 EUR za każdą.

Koszt rejestracji znaku międzynarodowego

 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w wersji bez koloru – 653 CHF.

Ile trzeba czekać?

Czas trwania rejestracji przy prawidłowo złożonym wniosku zajmuje:

 • w Polsce około 6 miesięcy,
 • w UE około 6 miesięcy,
 • rejestracja międzynarodowa powyżej 6 miesięcy.

Warto jednak zaznaczyć, że można jedynie dokonać rejestracji na poszczególne kraje lub regiony. Każda z poszczególnych rejestracji może trwać inną liczbę miesięcy. 

Dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego z EUIPO

Jeżeli koszty związane z zastrzeżeniem znaku towarowego są dla ciebie zbyt wysokie (choć uważam, że warto patrzeć na to w kategoriach inwestycji, nie kosztów) istnieje możliwość otrzymania dofinansowania.

Możesz skorzystać ze wsparcia funduszu The Ideas Powered for Business i fundacji SME Fund, inicjatywy EUIPO.  W ramach programu wspierane są europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli takie, które swoją siedzibę mają w Unii Europejskiej.

Zapoznaj się z artykułem na ten temat, gdzie znajdziesz więcej informacji.

Formalności związane z rejestracją znaku towarowego

Po dokonaniu weryfikacji, czy Twój znak towarowy może zostać zgłoszony i spełnia określone kryteria wyszczególnione w ustawie, można przystąpić do wypełnienia podania i dokonać zgłoszenia znaku, a także wnieść opłatę. Teraz pozostaje tylko czekać, aż Urząd Patentowy udzieli zgody i zatwierdzi Twój znak. 

Rejestracja znaku towarowego online

Rejestracji można łatwo dokonać online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego RP. Pomoc pełnomocnika, jakim jestem ja, który przeprowadzi Cię przez cały proces, jest bardzo istotna i wartościowa. Dzięki niej dużo łatwiej i spokojniej przejdziesz przez cały proces, ponieważ krok po kroku przejdziemy go razem i wyjaśnię Ci wszelkie niejasne dla ciebie kwestię.

Jeśli chcesz skorzystać z mojej oferty, skontaktuj się ze mną w dogodny dla ciebie sposób. Omówimy wszelkie istotne kwestie i przejdziemy do realizacji. Możesz również napisać do mnie tutaj >> kontakt@legalnybiznesonline.pl.

Na jaki czas można uzyskać ochronę?

Czas, na jaki możesz otrzymać ochronę na swój znak towarowy, wynosi 10 lat. Po tym okresie możesz wnieść opłatę i wydłużyć ten czas na kolejne 10 lat. Czas ten liczony jest od daty prawidłowego zgłoszenia. 

Indywidualna obsługa prawna - Ilona Przetacznik, pakiet godzin dla firm.
Indywidualna obsługa prawna – Ilona Przetacznik, pakiet godzin.

Chcesz zarejestrować swój znak towarowy? Pomożemy Ci z tym! Skontaktuj się ze mną i dowiedz się, jakie są koszty rejestracji znaku przez kancelarię. Napisz do mnie tutaj >> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 16.01.2024 r.

Obrazek wyróżniający, źródło: https://unsplash.com/photos/XLm6-fPwK5Q