Udostepnij

Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem – najczęściej zadawane pytania

Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem? Czy możliwa jest sprzedaż rękodzieła bez działalności? Rękodzieło a podatki – co musisz wiedzieć, gdy prowadzisz sprzedaż handmade? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym wpisie.

W poprzednim artykule przedstawiłam Ci aspekty prawne dotyczące rękodzieła. Branża handmade nabiera rozpędu, a tym samym powstają wątpliwości i pierwsze dylematy nowicjuszy i nowicjuszek działających w branży rękodzielniczej.

Dlatego wraz z moim zespołem #LegalnyTeam, zebrałam najczęściej pojawiające się pytania związane ze sprzedażą rękodzieła od strony prawnej.

Siadaj więc i rozwiej swoje wątpliwości na temat tego, jak sprzedawać rękodzieło legalnie. Rób notatki i chłoń wiedzę, bo pozwoli Ci ona w pełni zająć się biznesem, a zwłaszcza jego stroną techniczną.

Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem. TOP 9 Q&A branży rękodzielniczej

 1. Sprzedaż rękodzieła bez działalności – czy jest możliwa?

rękodzieło kontra prawo

Sprzedaż rękodzieła bez działalności to temat, który powraca niczym bumerang na wszystkich grupach rękodzielniczych. Nawet ja dostaje takie pytania od moich klientów. Skoro to czytasz, to zapewne również Ciebie interesuje ta kwestia.

Jak to jest z tym handmade? Możesz szyć poduszki i sprzedawać je bez rejestrowania działalności gospodarczej?

Tak, sprzedaż rękodzieła bez działalności jest możliwa!

Jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej? Taka forma prowadzenia biznesu, jest nazywana działalnością nierejestrowaną lub nieewidencjonowaną.

Więcej pisałam o niej we wpisie Firma bez ZUS albo dochody bez firmy – jak zarabiać legalnie bez kosztów. Przeczytaj koniecznie i dowiedz się, jak sprzedawać rękodzieło legalnie, bez działalności gospodarczej.

2. Jak legalnie sprzedawać rękodzieło. Jakie limity obowiązują przy działalności nierejestrowanej?

rękodzieło kontra prawo

Jak w praktyce wygląda sprzedaż rękodzieła bez działalności? W nawiązaniu do powyższego pytania przechodzimy do kolejnego, które oczywiście się z nim wiąże.

Być może zastanawiasz się, skąd tyle pytań związanych z działalnością nierejestrowaną? Bo na jej temat urosło mnóstwo mitów. A fakty są proste:

 • Działalność nierejestrowana jest to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – w tym roku (2021) jest to 1400 zł brutto. Jaka będzie od stycznia 2022? Okaże się w najbliższym czasie, bo minimalne wynagrodzenie zmienia się co roku.
 • Mając działalność nierejestrowaną, jesteś zwolniony z obowiązku prowadzenia skomplikowanej rachunkowości, ale powinieneś prowadzić prostą ewidencję sprzedaży – na kartce, w zeszycie, w Excelu – jak wolisz.
 • Gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną, fakturę/rachunek wystawiasz na żądane drugiej strony,
 • Ze swoich przychodów rozliczasz się z Urzędem Skarbowym raz w roku – w PIT-36, a to oznacza, że nie masz obowiązku odprowadzać zaliczek na PIT ani rozliczać go miesięcznie czy kwartalnie.
 • Nie musisz także składać wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Odpowiadając już na ostatnią część pytania – kwestia uwzględnienia kosztów odnosi się jedynie do ustalenia podstawy opodatkowania. Nie ma to wpływu na limit działalności. Jest on bezwzględnie uzależniony od przychodu tzw. należnego!

3. Rękodzieło a podatki – jak, gdzie, komu?

rękodzieło kontra prawo

Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem? Pamiętaj o podatkach! Jak wszyscy wiemy – podatki w naszym życiu są pewne. Również w przypadku rękodzieła, musisz je płacić. I nie ma znaczenia czy działalność, którą prowadzisz, jest tą nierejestrowaną. Żelazną zasadą polskiego prawa, jest opłacanie podatku dochodowego jeżeli dokonujesz sprzedaży.

Jak legalnie sprzedawać rękodzieło? Musisz wiedzieć, że wysokość podatku, forma odprowadzania, a także częstotliwość opłacania, są uzależnione od wielu czynników:

 • czy sprzedajesz okazjonalnie,
 • posiadasz ulgi uprawniające do obniżenia kwoty podatku,
 • czy prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą,
 • prowadzisz spółkę cywilną,
 • jakie osiągasz dochody.

I wówczas mogą Cię obowiązywać następujące stawki podatkowe:

 • 17% lub 32% – podatek na zasadach ogólnych,
 • 19% – podatek liniowy,
 • 5,5% lub 8,5% – ryczałt.
 • Pamiętaj także o VAT, jeśli twoje usługi tego wymagają.

4. Rękodzieło a podatki i ZUS obowiązek?

Witajcie rękodzielnicy, chciałbym się dowiedzieć, jak można sprzedawać rękodzieło, aby nikt się nie doczepił o podatki. Czy można mieć działalność, bez składek zdrowotnych itp, ale rozliczać się w jakiś inny sposób?

To kolejne bardzo popularne pytanie. Nawiązując do wcześniejszych – podatki nikogo nie ominą. Co do składek ZUS w przypadku sprzedaży handmade – jeżeli jest to działalność nierejestrowana, przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności.

Natomiast w przypadku prowadzenia nazwijmy to, „zwykłej” działalności gospodarczej, obowiązkowe jest odprowadzanie zryczałtowanych składek na ZUS.

5. Jak sprzedawać rękodzieło legalnie. Co z tym VAT-em?

Czy rękodzieło jest oVATowane?

Jak się zapewne domyślasz, niemal każda działalność jest związana z opłacaniem podatku VAT. Jednak polskie prawo przewiduje pewną „furtkę” w postaci zwolnienia podmiotowego i przedmiotowego z VAT.

Warunkiem jest, aby w danym roku podatkowym, obroty nie przekroczyły kwoty 200.000 zł, a rodzaj sprzedawanych towarów nie był ustawowo wykluczony ze zwolnienia. W związku z tym najważniejszą kwestią jest… pilnowanie limitu i nieprzekraczanie go.

Dowiedz się jak legalnie sprzedawać rękodzieło! Zobacz kurs Legalna Sprzedaż Rękodzieła, e-book, dzięki któremu będziesz sprzedawać handmade zgodnie z prawem oraz gotowe wzory dokumentów, które muszą znaleźć się w Twoim sklepie online. To gotowy zestaw rozwiązań dla każdego, kto chce w legalny sposób sprzedawać rękodzieło w internecie bez ryzyka. Znajdziesz go >>TUTAJ<<.

Grafika promująca kurs #Legalna Sprzedaż Rękodzieła autorstwa radcy prawnego, Ilony Przetacznik. Napis na grafice #Legalna Sprzedaż Rękodzieła - mini kurs - WZORY + e-book
kurs #Legalna Sprzedaż Rękodzieła

6. Jak sprzedawać rękodzieło w internecie? Regulamin i polityka prywatności, czyli to, co lubimy najbardziej.

Czy muszę mieć regulamin i politykę prywatności jeśli sprzedaję tylko przez media społecznościowe typu Facebook czy Instagram?

Pytanie bardzo mocno związane z moim #Legalny Biznes Online. I dowód na to, że trzeba o tym mówić i przypominać. Odpowiedź jest prosta – TAK.

Jak sprzedawać rękodzieło w Internecie zgodnie z prawem? Pamiętaj o regulaminie i polityce prywatności w sklepie internetowym.

Regulamin jest absolutnie obowiązkowym dokumentem. Bez niego nie ma mowy o legalnej sprzedaży! Powinien zawierać postanowienia, które narzuca choćby Ustawa o prawach konsumenta czy RODO.

Polityka prywatności jest również niezbędnym elementem. To, że sprzedajesz rękodzieło przez media społecznościowe, nie oznacza, że np. nie przetwarzasz danych osobowych. W związku z tym musisz poinformować o tym fakcie swoich fanów. Bez tego, naruszasz obowiązki wynikające właśnie z RODO oraz ustawy o ochronie danych osobowych.

W moim sklepie znajdziesz wzory zarówno polityki prywatności jak i regulamin sklepu internetowego. Skorzystaj z nich, jeśli chcesz legalnie sprzedawać rękodzieło w Internecie.

Znajdziesz tam również specjalny mini kurs # Legalna Sprzedaż Rękodzieła!

legalna sprzedaż rękodzieła

7. Jak sprzedawać rękodzieło. Kasa fiskalna- zawsze obowiązkowa?

Czy muszę mieć kasę fiskalną przy sprzedaży rękodzieła?

Jak można przeczytać na stronach rządowych dedykowanym przedsiębiorcom, biznes.gov.pl:

W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, lub rolników ryczałtowych, konieczne jest ewidencjonowanie sprzedaży na ich rzecz na kasie fiskalnej. Istnieje możliwość zwolnienia z kasy fiskalnej, jeżeli nie zostanie przekroczony limitu obrotu 20 tys. zł (w skali roku), a rodzaj produktów nie jest wymieniony w katalogu towarów, które bezwzględnie powinny być nabijane na kasę. W przypadku założenia działalności w trakcie roku, kwota limitu musi być wyliczona proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Należy pamiętać, że mimo zwolnienia, w przypadku gdy ma miejsce sprzedaż towaru wykluczonego ze zwolnienia podmiotowego, transakcja sprzedaży musi zostać ujęta na kasie fiskalnej. W przypadku zakupu kasy fiskalnej przedsiębiorca może dodatkowo skorzystać z ulgi z tytułu jej zakupu.

W przypadku zwolnienia z kasy fiskalnej, podatnik dokumentuje sprzedaż w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.

Więcej w e-booku #LegalneRękodzieło!

8. Zaliczka a sprzedaż handmade – czy można pobierać?

Czy, sprzedając rękodzieło, mogę żądać płatności z góry albo zaliczki?

Oczywiście! Jednakże musisz uregulować te kwestie w regulaminie sprzedaży oraz udostępnić go klientom, aby wiedzieli, z czym mają do czynienia.

Ewentualnie z każdym, komu sprzedajesz rękodzieło, podpisać umowę i uzgodnić kwestie zaliczki. 

Oczywiście, inną sprawa jest czy bardziej opłaca się brać zaliczkę czy zadatek…

9. Sprzedaż handmade. Czy można zabezpieczyć się przed zwrotem towaru na indywidualne zamówienie?

Jak uniknąć zwrotów, gdy wykonuję rękodzieło na zamówienie?

Zgodnie z art. 38. pkt. 3 o prawach konsumenta :

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.

Tym samym, prawo chroni Cię przed właśnie takimi nieuczciwymi klientami. Jednakże radzę, zawrzeć te postanowienia w swoim regulaminie, aby uświadomić klientów, a także zaoszczędzić swój czas i nerwy.

Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem. Podsumowanie

Uff i dobrnęliśmy do końca wpisu o tym, jak legalnie sprzedawać rękodzieło!

Pamiętaj jednak, że to tylko 9 pytań z wielu innych. Aby odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się i umieścić je w tym artykule, musiałby on być obszerny niczym encyklopedia.

Kompleksowe opracowanie dla rękodzielników oraz wskazówki prawne wraz z gotowymi wzorami dokumentów, ułatwiającymi sprzedaż takich wyrobów znajdziesz w moim sklepie >>TUTAJ<<

Sprawdź webinar “#Legalne Rękodzieło – Jak legalnie i skutecznie sprzedawać rękodzieło w Internecie?

Zachęcam również do śledzenia moich social mediów.

A jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, będzie mi bardzo miło, jeżeli go udostępnisz innym, chcącym dowiedzieć się jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym w tym zakresie skontaktuj się ze mną, a z przyjemnością omówię z Tobą temat sprzedaży rękodzieła od strony prawno-praktycznej ?  Napisz do mnie tutaj >>> kontakt@legalnybiznesonline.pl

#LEGALNA STREFA BIZNESU

Pop up webinar
#Legalna Strefa Biznesu

Niesamowitą Społeczność! Razem: 

✅

przede wszystkim walczymy z niepewnością i chaosem. i „ciągle nowymi ładami”

✅

szukamy rozwiązań, które można zastosować w biznesie i zwiększać swoje szanse na zyski.

✅

optymalizujemy działania (i podatki), dlatego dołączyło do nas już ponad 200 przedsiębiorców.

Chcesz rozwijać skuteczny i bezpieczny biznes legalnie?? Dołącz do #LEGALNEJ STREFY BIZNESU!

 

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 23.07.2021 r.

Data aktualizacji: 11.09.2023 r.

 

Na zdjęciu klipsy do butów marki coquet! 

Autorka wpisu

Ilona Przetacznik

Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję przedsiębiorcom jak działać legalnie w Internecie, jak zawierać skuteczne umowy i sprawnie wdrożyć RODO w swojej działalności.

Zapisz się do Newslettera

I otrzymaj prezent Audyt Prawny Biznesu Online

Warto przeczytać

Shopping Cart