Udostepnij

O czym musi pamiętać przedsiębiorca w 2020 r.? Obowiązki!

Jak wiesz, mój blog kieruję nie tylko do przedsiębiorców, ale też po prostu do osób przedsiębiorczych. Takich, które chcą działać legalnie w internecie i legalnie sprzedawać swoje produkty i usługi. Dlatego dostarczam im odpowiednich narzędzi, dokumentów, ale i wiedzy. Wiedzy podanej w przystępnej formie. I dzisiaj chcę podzielić się z Tobą właśnie takimi informacjami. Jakie są zmiany prawne od 2020?

Już na początku 2020 r. każdy przedsiębiorca musi pamiętać o wielu nowych obowiązkach. Prawo w Polsce zmienia się w zastraszającym tempie. Biurokracja i ciągłe zmiany w prawie uważane są przez przedsiębiorców za jedną z największych barier w prowadzeniu firmy.

I nie ma się co dziwić. Usługi specjalistów i prawników nigdy nie należały do najtańszych i przez takie czynniki również nie ulegnie to zmianie…

Prawnik to człowiek, który musi spędzić kilka dodatkowych godzin (za które nikt mu nie płaci), żeby zapoznać się z nowymi przepisami, a następnie przekazać je w zrozumiałej formie swoim klientom…

Jeśli wolisz oglądać i słuchać niż czytać, na końcu znajdziesz nagranie ze szkolenia na żywo #LegalnaKawa nr 84 na moim fanpage. Poznaj zmiany prawne 2020.

 

Zmiany prawne 2020. O czym trzeba pomyśleć?

W tym wpisie podam pierwszą porcję zmian. Takich, które należało wprowadzić już 1 stycznia 2020 r.

Głównie są to zmiany podatkowe, ale nie tylko

Większość wiąże się niestety z kosztami, dokumentami, formularzami. 

Skupiłam się głównie na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale jeśli interesują Cię zmiany również w zakresie spółek handlowych – daj znać w komentarzu. 

Indywidualny mikrorachunek do przelewów PIT, CIT, VAT

Od 1 stycznia obowiązują wpłaty za podatki na własny mikrorachunek.

Każda osoba powinna samodzielnie utworzyć taki mikrorachunek, który jest jej indywidualnym rachunkiem, a podatki za grudzień, płacone w styczniu powinny wpłynąć już na niego.

W pierwszej kolejności sprawdź rozwiązania, jakie w tym zakresie zaproponował Twój dotychczasowy bank. To jedna sprawa.

Druga, to właśnie utworzenie tego mikrorachunku. Wejdź na stronę ministerstwa TUTAJ i wygeneruj swój własny rachunek, podając NIP lub PESEL.

Zmiana terminów zapłaty w transakcjach handlowych

Jeżeli masz do czynienia z transakcją, w której jedną stroną jest duży przedsiębiorca, a drugą przedsiębiorca z sektora MŚP, to terminy płatności nie mogą przekroczyć 60 dni od dnia doręczenia faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi. Masz wtedy do czynienia z tzw. transakcją asymetryczną.

Kim jest duży, a kim mały przedsiębiorca?

Duży przedsiębiorca jest tylko „jeden” i po prostu nie mieści się w definicji małego przedsiębiorcy. A mały należy do zakresu MŚP. Tutaj stosujemy reguły i definicje jak dotychczas:

  • mikroprzedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln EUR;
  • małe przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 10 mln EUR;
  • średnie przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których obrót nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.
  • duże przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwa inne niż wskazane w pkt. 1-3 powyżej.

Jeśli czytasz ten artykuł to pewnie należysz do sektora MŚP.

Jeśli termin będzie dłuższy niż 60 dni, to dłużnik musi udowodnić, że nie jest on rażąco nieuczciwy.

Z kolei, jeśli dłużnik przekroczy 120 dni w zapłacie, wówczas możesz wypowiedzieć z tego powodu umowę lub od niej odstąpić. W ciągu 7 dni świadczenie pieniężne staje się wymagalne i od dnia następnego naliczane są odsetki. Dosyć wysokie, ale o tym trochę dalej.

Pamiętaj też! Nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty za dostarczane towary lub wykonane usługi zostało także uznane za czyn nieuczciwej konkurencji!

Chcesz sprzedawać swoje usługi i produkty legalnie w 2020 r.? Koniecznie zajrzyj do mojego autorskiego kursu #Legalna Sprzedaż Online.

#Legalna Sprzedaż Online – kurs online
#Legalna Sprzedaż Online – kurs online

Wyższe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych

Odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych zawsze były korzystniejsze. Odpowiedni zapis w umowie lub w pozwie (jeśli doszło do sporu sądowego) powodował, że strona, która nie chce płacić, musi zapłacić wyższe odsetki. Były one wyższe niż odsetki ustawowe za opóźnienie.

Dotyczyło to przedsiębiorców.

Obecnie te odsetki wynoszą aż 14,75% (suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych). W stosunku do poprzednich 9,5% albo do ustawowych za opóźnienie w wysokości 7% to całkiem nieźle.

/Praktyczna rada/

Dopilnuj w umowie zapisu, że w przypadku opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia zostaną naliczone odsetki maksymalne za opóźnienie (aż 14%) albo odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych.

Jeśli Twój kontrahent jest uczciwy, nie będzie się miał czego obawiać.

Obowiązek dużego przedsiębiorcy

Dłużnik będący dużym przedsiębiorcą składa drugiej stronie transakcji handlowej oświadczenie o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy. Oświadczenie składa się w formie, w jakiej jest zawierana transakcja handlowa, najpóźniej w momencie jej zawarcia.

Co to oznacza w praktyce?

Należy dopilnować w umowach, aby znalazł się tam taki zapis. I musi tego dopilnować ten duży, ale jeśli jesteś tym małym, sprawdź to podczas analizy umowy.

Rekompensata za windykację

Koszty odzyskiwania należności mogą być i zazwyczaj są wysokie. Od stycznia 2020 r. kwota rekompensaty zależna będzie od wartości odzyskiwanej należności i wyniesie:

  • 40 EUR – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5 000 zł (w 2019 r. istniała jedna kwota właśnie w wysokości 40 euro),
  • 70 EUR – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5 000 zł ale niższa niż 50 000 zł,
  • 100 EUR – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa 50 000 zł.

Praktyczna rada: Pamiętaj o tej kwocie w przypadku wysyłki pozwu o zapłatę. To, poza odsetkami, dodatkowa należność, którą możesz odzyskać, niezależnie od tego, czy rzeczywiście poniosłeś takie koszty odzyskiwania pieniędzy.

Split payment

O split payment było już dużo i będzie pewnie jeszcze więcej. Pisałam o tym TUTAJ, przy okazji informowania o niższym vacie na e-booki.

Split payment dotyczy głównie transakcji powyżej 15 tysięcy więc w większości przypadków nie obejmie małych przedsiębiorców.

Trzeba na niego jednak bardzo mocno uważać, gdyż jakiekolwiek błędy popełnione w tym zakresie, mogą skutkować niemożnością wrzucenia w koszty faktur oraz… karami finansowymi!

Biała lista podatników

Jako przedsiębiorca powinieneś dopilnować tego, że Twój kontrahent znajduje się na białej liście podatników. Ty sam powinieneś się na niej znaleźć.

Dlatego już teraz, żeby uniknąć problemów w przyszłości, wejdź na stronę rządową i zarejestruj się w opisany tam sposób. Nie jest to trudne.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Jak słusznie zauważyła jeden z Czytelników, podatnicy powinni znaleźć się na niej z automatu. Niestety, nie zadziałało to jak należy i jak planowano…

Paragony a faktury i koszty

Jeśli jako przedsiębiorca kupiłeś coś na paragon, a później chcesz to wrzucić w koszty, więc idziesz po fakturę, to niestety nie będziesz mógł tego zrobić, jeśli na paragonie nie będzie Twojego NIP-u.

Dopilnuj tego!

Jeśli druga strona to zrobi, sankcją będzie 100% kwoty znajdującej się na fakturze! Nie warto…

BDO – postrach stycznia 2020

Chodzi o odpady i gospodarowanie tymi odpadami (w dużym uproszczeniu) oraz o obowiązek prowadzenia ich rejestru – ilościowego i jakościowego.

Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą i wykorzystujesz odpady na własne potrzeby – nie dotyczy Cię obowiązek rejestracji.

Zasadniczo, jeśli prowadzisz biznes online, czasami coś drukujesz dla siebie, nie musisz się rejestrować. Szczegóły tego znajdziesz na stronie rządowej https://bdo.mos.gov.pl/

Tam też możesz sprawdzić, czy ten obowiązek Cię dotyczy.

Sprawdź też cenę kursu online #Legalna Sprzedaż Online ! Jeśli jeszcze go nie masz, a chcesz działać legalnie w sieci, to nie zastanawiaj się dłużej i działaj. 

Kliknij grafikę poniżej i działaj w 2020 r. LEGALNIE!:)

#Legalna Sprzedaż Online – kurs online
#Legalna Sprzedaż Online – kurs online

Zgłoszenie rachunku bankowego do CEIDG i US

Ta zmiana już jakiś czas jest, ale również o niej napiszę.

Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłosić swój rachunek firmowy do CEIDG i US. Sprawdź, czy już tam się znajduje, a jeśli nie to po prostu złóż przez onternet (e-PUAP) wniosek o zmianę. Szybka sprawa.

Przy okazji, możesz od razu ustanowić zarządcę sukcesyjnego. 

Opłata środowiskowa

To żadna nowość, ale nie każdy o tym wie.

Opłata ta dotyczy każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy użytkuje samochód prywatny, czy służbowy.

Wystarczy, że poprzez samochód wprowadzasz gazy i pyły do środowiska. Po prostu zanieczyszczasz je.  

Opłatę i sprawozdanie za dany rok dostarczasz do 31 marca kolejnego roku.

Nie musisz płacić za korzystanie ze środowiska, jeśli wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska (np. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza) nie przekracza 800 zł. Nie zwalnia cię to jednak z obowiązku złożenia rocznego wykazu.

Nie musisz składać wykazów i informacji, jeśli wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł.

Nawet jeśli dotyczy Cię drugi przypadek, takie sprawozdanie powinno znaleźć się w dokumentacji firmy.

Przeczytaj mój artykuł na temat zmian stawek podatkowych, które miały miejsce jakiś czas temu. 

Niższy VAT na e-booki – to już pewne!

RODO – jakie są zmiany prawne 2020.

W tej całej liście nie może zabraknąć RODO. 

Jeśli jeszcze tematu “nie ogarnąłeś” to czas najwyższy. Przypominam, że jest całkiem spora ilość dokumentów obowiązkowych, które musisz mieć w działalności (i wcale nie musisz być przedsiębiorcą, ważne jest, że przetwarzasz dane osobowe). Dokumenty te wskazuje Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 

Kary są Ci na pewno znane, a jeśli nie to pisałam o nich w kilku artykułach na blogu. Poniżej jeden z nich. 

A jeśli potrzebujesz pomocy we wdrożeniu RODO – zapraszam do kontaktu. Może to być pomoc indywidualna (napisz na kontakt@legalnybiznesonline.pl) lub możesz też samodzielnie wdrożyć RODO wraz z moim dokumentami.

Kolejna kara “za RODO” – ponad 200 tys. zł dla polskiej spółki za zgody

Dla tych, którzy wolą słuchać i oglądać mam #LegalnąKawą nr 84. Nie zapomnij polubić mojego fanpage’a:)

KORONAWIRUS A FIRMA

Nie mogę nie wspomnieć o koronawirusie, który sparaliżował pracę wielu przedsiębiorców. Z pewnością też pojawi się wiele upadłości.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie masz uprawnienia jako przedsiębiorca, jakie prawa i obowiązki jako pracodawca, jak rząd zamierza pomóc w tym trudnym okresie, koniecznie zajrzyj do poniższych artykułów>>>

Koronawirus a przedsiębiorcy i straty oraz dodatkowe koszty – jak sobie z tym poradzić?
Koronawirus a przedsiębiorcy – pracodawcy – możliwości i ograniczenia
Koronawirus a RODO i ochrona danych osobowych – o co można pytać pracowników?

Mam nadzieję, że ten artykuł jest dla Ciebie pomocny i wiesz już, jakie są zmiany prawne 2020.

Jeśli chcesz, abym napisała jeszcze o jakiś zmianach, daj mi znać. 

Podziel się też w komentarzu zmianami, o których Ty słyszałeś lub które już u siebie wdrożyłeś. 

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej.  Napisz do mnie na ten e-mail >> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Wszystkiego Legalnego!
Ilona 

 

Stan prawny na dzień 27.12.2019 r. 

Aktualizacja 14.09.2023 r.

Autorka wpisu

Ilona Przetacznik

Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję przedsiębiorcom jak działać legalnie w Internecie, jak zawierać skuteczne umowy i sprawnie wdrożyć RODO w swojej działalności.

Zapisz się do Newslettera

I otrzymaj prezent Audyt Prawny Biznesu Online

Warto przeczytać

Shopping Cart