Koszty w działalności – co możesz wrzucić, a czego nie? Mężczyzna w słoiku

Koszty w działalności – co możesz wrzucić, a czego nie?

Czas czytania: 6 minut

Koszty w działalności mogą być bardzo różne. Jeśli nie jesteś na ryczałcie, to możesz za pomocą faktur kosztowych obniżać swój podatek za dany okres. Jednak czy wszystko może być kosztem uzyskania przychodu? Co można za taki uznać, a czego już nie? Przeczytaj poniżej.

Czym jest koszt uzyskania przychodu?

Według ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych koszt uzyskania przychodu kosztami są:

Art. 22. 1. Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Według art. 23 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.wydatków na:

  • nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów
  • odsetki
  • wydatków na reprezentację
  • spłatę pożyczek.

Jak korzystać z interpretacji podatkowych?

Czym jest interpretacja podatkowa?

Przepisy dotyczące interpretacji podatkowej znajdują się w rozdziale 1a Ordynacji podatkowej Interpretacje przepisów prawa podatkowego, ale nie znajdziemy tam definicji interpretacji.

Indywidualna interpretacja podatkowa to jednak nic innego jak informacja udzielana przez Krajową Informację Skarbową (KIS). Taka interpretacja daje odpowiedź, czy przedsiębiorca prawidłowo chce zastosować przepisy podatkowe, np. czy zgodnie z prawem korzysta z ulg podatkowych, czy może skorzystać z nich w przyszłości.

Kto może złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna – na przykład spółka z o.o,
  • inny podmiot – na przykład stowarzyszenie lub spółka cywilna.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić jedna lub kilka zainteresowanych osób. 

Każda interpretacja dotyczy konkretnej sprawy i sytuacji danego przedsiębiorcy. W związku z czym, jeśli ktoś uzyskał opinię pozytywną w swojej sprawie, a która jest bardzo podobna do Twojej, to nie oznacza, że Ty również taką decyzję otrzymasz. Na każdą sytuację wpływa dużo różnych czynników, stąd nawet mały szczegół może sprawić, że Ty otrzymasz negatywną odpowiedź.

Jeśli chcesz ulepszyć swój biznes tu i teraz, koniecznie zapoznaj się z darmowym materiałem, >>> KLIKNIJ I POBIERZ<<<< e-book Ulepsz swój biznes. 17 praktycznych wskazówek

E-book Ulepsz swój biznes. 17 praktycznych wskazówek
E-book Ulepsz swój biznes. 17 praktycznych wskazówek

Wydatki na masażystę i fizjoterapię jako koszt uzyskania przychodu

Masaż jako koszt firmy? Brzmi dobrze, jednak czy dotyczy to każdego przedsiębiorcy?

Spółka działająca w branży informatycznej otrzymała indywidualną interpretację od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w której stwierdził on, że wydatki na: 

  • masaż
  • zabiegi relaksacyjne czy 
  • fizjoterapię 

wpływają pozytywnie na efektywność pracowników, więc mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu.

W tym przypadku pracownicy spółki są narażeni na pogorszenie stanu zdrowia ze względu na wielogodzinną pracę przy komputerze, w związku z czym firma wprowadziła programy, które mają o nie zadbać.

Przeczytaj całą interpretację nr 0111-KDIB1-3.4010.870.2022.2.ZK.

Rower jako koszt uzyskania przychodu

Zakup roweru może stać się kosztem uzyskania przychodów nawet jeśli będzie wykorzystywany również do celów prywatnych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której uznał, że zakup roweru może być kosztem uzyskania przychodu.

W tym konkretnym przypadku chodziło sytuację, w której przedsiębiorczyni chciała:

  • uniknąć utrudnień związanych z komunikacją,
  •  zmniejszyć koszty paliwa i
  • rozwiązać problem braku miejsc parkingowych.

Jako że rower będzie służył głównie do dojazdów do biura czy na spotkania z kontrahentami, to jak najbardziej mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, nawet jeśli będzie służył okazjonalnie do celów prywatnych, ponieważ nie zmienia to jego głównego przeznaczenia.

Przeczytaj całą interpretację nr 0114-KDIP3-1.4011.779.2022.2.AC.

Garnitur jako koszt w działalności

Garnitur jako koszt uzyskania przychodu? Tak, ale tylko, jeśli utraci charakter osobisty np. poprzez dodanie logo firmy. Taką dedycję podjął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej.

Wrzucanie w koszty firmy zakupów odzieży jest nadal rzadko uznawane przez Urząd skarbowy. Ograniczeniem jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa, co może być takim kosztem, a co nie. Zdaniem KIS odzież, która może zostać zaliczona do kosztów firmowych:

  • musi utracić charakter osobisty oraz
  • nie może być wykorzystywana w celach prywatnych.

Jeśli odzież jest odzieżą roboczą, mundurem lub wyróżnia ją konkretna barwa czy logo, to może zostać uznana jako koszt. Niestety zakup garnituru, który będzie zakładany wyłącznie na spotkania z klientami już nim być nie może.

Przeczytaj całą interpretację nr 0115-KDIT3.4011.219.2022.1.JS

Koszty w działalności – co może nimi być?
Koszty w działalności – co może nimi być?

Wydatki na kosmetyczkę jako koszt uzyskania przychodu

Pokazujesz się w internecie i wygląd Twoich dłoni jest bardzo ważny? Wydatek na kosmetyczkę wrzucisz w koszty.

Przedsiębiorczyni, która otrzymała indywidualną interpretację, zajmuje się tworzeniem filmów i zdjęć produktowych oraz kulinarnych. Kontrahenci wymagają od niej zadbanych dłoni, a czasem również konkretnego koloru paznokci.

Z racji tego, że na zdjęciach i filmach widnieją tylko jej dłonie, a wydatki poniesione na kosmetyczkę są niezbędne do uzyskania przychodu, to urząd uznał, że taki wydatek może uznać za koszt uzyskania przychodu

Według prawa wydatki na stylizację paznokcie nie kwalifikują się do kosztów reprezentacji wskazanych w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj całą interpretację nr 0115-KDIT3.4011.172.2023.3.AD.

Zakup odzieży, biletów wstępu i usług gastronomicznych jako koszt w działalności?

Kiedy wydatki na zakup odzieży, biletów wstępu czy usług gastronomicznych mogą stać się kosztem uzyskania przychodu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretacji, w której uznał zaliczenie do kosztów formowych zakupu odzieży, wizyty w restauracji lub biletów wstępu np. do muzeów.

O indywidualną interpretację starał się detektyw, który potrzebę uzasadnił tym, że śledząc daną osobę, musi często zmieniać swój ubiór, aby nie zostać rozpoznanym. Zdarza się również, że musi obserwować kogoś w restauracji lub kinie. W takiej sytuacji musi dokonywać zakupów dla siebie lub swoich pracowników.

Jako że:

  • są to przedmioty będące własnością firmy
  • nie będą przekazywane na własność pracownikom oraz 
  • będą wykorzystywane wyłącznie w trakcie wykonywania zlecenia

to mogą zostać uznane za koszt.

Przeczytaj całą interpretację nr 0112-KDIL2-2.4011.235.2020.1.AA

Przycięty widok biznesmena pracującego z papierami w pobliżu laptopa, obraz poziomy, koszty w działalności
Pies i kot w kosztach?

Zakup zegarka jako koszt w działalności

Czy zakup zegarka możesz wrzucić w koszty firmy? Tak, ale tylko w określonych przypadkach.

Prawnik, który musi rozliczać czas pracy z dokładnością do 6 minut, zwrócił się do KIS o interpretację indywidualną, czy może zakup zegarka zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Z racji tego, że nie może korzystać w swojej pracy z urządzeń elektronicznych, musi je zastąpić zegarkiem. Pozwoli on na mierzenie czasu podczas spotkań z klientami, które nakładają pewne ograniczenia z racji wykonywanego zawodu.

Biorąc pod uwagę, że zegarek bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia przychodów, a także będzie używany wyłącznie w celach zawodowych oraz nie ma charakteru reprezentacji, to może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.

Przeczytaj całą interpretację nr 0113-KDIPT2-1.4011.183.2023.4.AP.

Pies i kot w kosztach?

Czy pies lub kot może być zaliczony do wydatków firmowych? Odpowiedź może wielu zaskoczyć, ale tak, może.

Jednak jak w każdym przypadku jest to zależne od konkretnego przypadku i sytuacji. 

Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że wydatki poniesione na zakup psa, jego wyszkolenie, wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną i szczepienia może zostać zaliczone do kosztów firmowych, ale wyłącznie jeśli jego zadaniem będzie pilnowanie np. posesji, na której znajduje się budynek firmowy.

W tym konkretnych przypadku Wnioskodawczyni nie mogła zawrzeć umowy z firmą ochroniarską, więc zdecydowała się na zakup i wyszkolenie w tym celu psa.

Wnioskodawca podkreślił, że „w orzecznictwie pojawiały się już przychylne dla podatników interpretacje, pozwalające na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opiekę weterynaryjną lub karmę dla zwierząt, takich jak psy i koty. Argumentowano to faktem, że psy chronią teren i majątek firmy przed kradzieżą, koty natomiast przed zniszczeniem niektórych rodzajów towarów przez gryzonie. Zwierzęta biorą zatem udział w zabezpieczaniu źródeł przychodów”.

Potwierdził to między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w poniższej interpretacji.

Przeczytaj całą interpretację nr IBPBI/1/415-170/10/KB.

Przeczytaj także interpretację nr 0113-KDIPT2-1.4011.45.2021.2.DJD, z której pochodzi powyższy cytat.

Przyczepa kempingowa jako koszt

Pewien przedsiębiorca zwrócił się Krajowej Informacji Skarbowej po indywidualną opinię, czy zakup przyczepy kempingowej, która będzie służyła mu za mobilne biuro, może być kosztem uzyskania przychodu.

Otrzymał on w tym zakresie odpowiedź twierdzącą. Przyczepa spełnia warunki, które muszą zaistnieć, aby coś stało się kosztem. W tym przypadku przyczepa będzie służyła jako mobilne biuro, kiedy przedsiębiorca będzie w domu, ale również będzie holowana przez samochód, który w części jest zaliczony do środków stałych. W tym drugim przypadku będzie to miało miejsce, kiedy od przedsiębiorcy konieczne będzie dojechanie do kontrahenta.

Wpływa to na efektywność jego pracy, a także bezpośrednio wpływa na uzyskanie przez niego przychodu lub zabezpieczenia jego uzyskiwania.

Przeczytaj całą interpretację nr 0114-KDIP3-1.4011.1034.2023.4.EC.

Indywidualna obsługa prawna
Indywidualna obsługa prawna

Pamiętaj, że również i Ty możesz zgłosić się po indywidualną interpretację jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy możesz wrzucić coś w koszty swojej firmy.

To nie jest porada prawna. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej.  Napisz do mnie na ten e-mail >> kontakt@legalnybiznesonline.pl lub od razu sprawdź ofertę konsultacji TUTAJ

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik