legalna sprzedaż rękodzieła

Legalna sprzedaż rękodzieła a prawo

Czas czytania: 4 minut

Rękodzieło od dłuższego czasu zyskuje na popularności. Jeszcze kilka lat temu, robienie na drutach czy szydełkowanie było kojarzone tylko z babciami, które dla swoich wnuków robiły ciepłe szaliki. Ale tak jak wszystko idzie z duchem czasu i postępem technologicznym, tak i sfera rękodzielnicza przeszła prawdziwy lifting. Dziś bardziej popularna nazwa to handmade.

Rękodzieło swój rozwój zawdzięcza głównie młodym przedsiębiorczym mamom, które zostając z dzieckiem w domu, postanowiły spróbować swoich sił i połączyć talent z biznesem. Niejednokrotnie staje się to jednak życiowym biznesem, przynoszącym, obok realizacji pasji – zyski!

Tak jak każdy biznes i każda sprzedaż, tak również rękodzielnicza, musi być zgodna z przepisami prawa.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać legalna sprzedaż rękodzieła, to czytaj dalej.

Czym jest rękodzieło?

Wikipedia, jak i inne źródła internetowe, podają, że jest to wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający walory artystyczne, najczęściej zawierający motywy typowe dla kultury, w której powstał. Można do niego zaliczyć m.in.: szydełkowanie, hafciarstwo czy wikliniarstwo. Liczy się więc zarówno talent, jak i zdolności manualne.

Legalna sprzedaż rękodzieła w internecie a prawo

Wiemy już, czym dokładnie jest rękodzieło. Przejdźmy więc do kwestii związanych z jego legalną sprzedażą.

Tego, że internet, a zwłaszcza social media, to machina pozwalająca rozkręcić niejeden biznes, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Ani tego, że w tym właśnie miejscu można z powodzeniem sprzedawać swoje wyroby. Pozwala to zaoszczędzić, chociażby pieniądze na wynajem lokalu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to taka beztroska sprawa i że nie można sprzedawać legalnie, jeśli nie spełnimy pewnych wymogów.

To, o czym ciągle mówię, i na co uczulam, to kwestie regulaminowe. Bez regulaminu nie ma mowy o legalnej sprzedaży rękodzieła. W nim właśnie musisz zawrzeć informacje dotyczące:

  • charakterystyki swoich wyrobów,
  • zwrotu towaru,
  • reklamacji,
  • płatności czy wysyłki.

Dlaczego to takie ważne?

Bo narzucają Ci to przepisy prawa, takie jak Ustawa o prawach konsumenta. Poza tym to także Twoja tarcza ochronna na wypadek ewentualnych roszczeń Twoich klientów. A tak poza kwestiami prawnymi, pokazuje Twój profesjonalizm i stawia Cię w dobrym świetle przed klientami, a nawet konkurencją.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak legalnie sprzedawać w social mediach to przeczytaj artykuł:

W życiu jedno jest tylko pewne – śmierć i podatki

Nie inaczej jest w przypadku rękodzieła. Również w tej sferze obowiązuje Cię opłacenie podatku dochodowego. I nie ma tutaj znaczenia, czy sprzedajesz swoje wyroby regularnie, czy tylko okazjonalnie.

Nawet jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, ta kwestia również Ciebie dotyczy. Więcej na ten temat przeczytasz w moim kolejnym artykule.

Na ten moment w telegraficznym skrócie mogę powiedzieć Ci, że:

  • w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowej nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, a koszty działalności nierejestrowej mogą zostać odliczone od pochodzących z niej przychodów. Rozliczysz je w zeznaniu rocznym PIT-36;
  • możesz wybrać dowolną formę opodatkowania swojej działalności: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa, podatek CIT.

SPRAWDŹ KARUZELĘ NA MOIM INSTAGRAMIE ODNOŚNIE DO ROZLICZANIA RĘKODZIEŁA NA NDG

O RODO też musisz pamiętać przy legalnej sprzedaży rękodzieła

RODO, jak zapewne już dawno zauważyłeś, towarzyszy nam wszędzie. I jak wspominałam, lepiej się z nim oswoić niż unikać. Nie inaczej jest także w przypadku rękodzieła.

Masz kontakt z klientem, zbierasz jego dane, a więc są one przez Ciebie przetwarzane. I dotyczy to nie tylko oficjalnego formularza zamówienia, ale także sytuacji, kiedy Twój klient pisze do Ciebie wiadomość np. na Messengerze.

Co musisz zrobić?

Umieść na swoim fanpage`u czy też innym miejscu w sieci, klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych lub podepnij link do swojej polityki prywatności, w której te kwestie zostały wyjaśnione. Szczegółowe zasady tych działań, a także wskazówki dotyczące umiejscowienia tych dokumentów znajdziesz w moim mini kursie.

Legalna sprzedaż rękodzieła na Facebooku

Prawo odstąpienia od umowy inaczej niż zwykle

I tutaj zatrzymam się na dłuższą chwilę. Bo właśnie to będzie charakteryzować i odróżniać rękodzieło od innych typów sprzedaży.

Chcę Ci przedstawić art. 38 pkt 3 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta:

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.

Tłumacząc na prosty język – jeżeli Twój klient zamówi u Ciebie np. grawerowaną bransoletkę, to nie może zrezygnować już z zakupu. Trudno bowiem, byłoby Ci sprzedać taką bransoletkę, z jakimś specyficznym napisem, spersonalizowaną i przygotowaną dla konkretnego klienta.

Taki zapis powinien być zawarty również w Twoim regulaminie sprzedaży. Bo choć wynika to z przepisów prawa, to jednak warto uświadomić swoich klientów, a tym samym uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Nawet trzeba, aby to zadziałało.

Ponadto, postanowienia związane z ewentualnym zwrotem czy też reklamacją, powinny znaleźć się w każdej umowie, którą będziesz zawierać ze swoim klientem. To bardzo ważne, aby Twoja praca oraz czas nie poszły na marne.

Chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć strat w sprzedaży online? Przeczytaj artykuł:

Podsumowując – handmade, choć głównie opiera się na fachu w ręku i nieograniczonej liczbie pomysłów, to jednak jak każdy biznes ma żelazne zasady i reguły prawne, których obejść się nie da.

Dlatego, aby w pełni skupić się na kwestiach związanych z samym kunsztem czy szukaniem materiałów do wyrobów, warto sprawy organizacyjne, prawne czy księgowe, załatwić już na samym początku. To nie tylko Cię zabezpieczy, ale także pokaże pełen profesjonalizm i troskę zarówno o własny biznes, jak i swoich klientów.

Jeśli interesuje Cię temat legalnej sprzedaży rękodzieła, to zachęcam Cię do skorzystania z mojego mini kursu.

legalna sprzedaż rękodzieła, sprzedaż rękodzieła a prawo

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej.  Napisz do mnie na ten e-mail >> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 20.08.2020 r.

Awatar użytkownika

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.