Czy Facebook jest właścicielem Twoich zdjęć i treści?

Czas czytania: 3 minut

Ostatnio, znowu po Facebooku krąży łańcuszek o tym, że rzekomo Facebook jest właścicielem tego wszystkiego, co zamieścisz na swoim profilu. Co lepsze – podobno to informacja potwierdzona przez adwokata! Wow! Budzi zaufanie, wiem. I ktoś, kto pierwszy to puścił, nieźle się bawi.

Treść łańcuszka to mniej więcej to:

„Zalecane przez adwokata. UWAGA: Facebook jest już podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą publikować notatkę, jak ta. Jeśli nie masz opublikowanego oświadczenia co najmniej raz, będzie on rozumiał, że technicznie zezwalasz na wykorzystywanie zdjęć, jak również informacje zawarte w Twojej aktualizacji statusu profilu. Oświadczam, że nie wyrażam zgody, aby Facebook używał moich zdjęć ani jakichkolwiek informacji zawartych w moim profilu, moich aktualizacjach i statusach! Zróbcie kopiuj wklej! Nie udostępniaj”

Ja, z kolei, zalecam Ci przeczytanie regulaminu Facebooka i przypominam, że zakładając konto na Facebooku, zaakceptowałeś go (zaznaczyłeś “ptaszka”)!

A co mówi regulamin Facebooka?

Regulamin ostatnio aktualizowany był 31 stycznia 2018 r. A mówi to, co poniżej. Pogrubiłam ważne kwestie. A podsumowanie zrobię poniżej.

“Udostępnianie treści i informacji Użytkownik jest właścicielem wszystkich treści i informacji publikowanych przez siebie w serwisie i może określać sposób ich udostępniania poprzez ustawienia prywatności oraz ustawienia aplikacji. Oprócz tego:

1.        W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP). Licencja IP wygasa wraz z usunięciem przez użytkownika treści objętych prawami własności intelektualnej lub konta, o ile treści te nie zostały udostępnione innym osobom, które ich nie usunęły.

2.       Usunięcie treści objętych prawem własności intelektualnej odbywa się w sposób podobny do opróżniania kosza na komputerze. Użytkownik przyjmuje jednak do wiadomości, że kopia zapasowa usuniętych treści może być przechowywana przez uzasadniony okres czasu (ale nie będzie dostępna dla innych).

3.        Podczas korzystania z aplikacji może wyświetlić się monit z prośbą o udostępnienie aplikacji treści i informacji użytkownika, a także treści i informacji, które zostały mu udostępnione przez inne osoby. Aplikacje są zobowiązane szanować prywatność użytkowników. Ustalenia pomiędzy użytkownikiem a aplikacją będą regulować sposób wykorzystywania, przechowywania i przekazywania wyżej wymienionych treści i informacji przez aplikację. (Więcej informacji na temat Platformy, w tym sposobu określania zakresu informacji, które inne osoby mogą udostępniać aplikacjom, zawarto w Zasadach wykorzystania danych i na stronie dotyczącej Platformy).

4.       Gdy użytkownik publikuje treści lub informacje, korzystając z ustawienia Publiczne, zezwala wszystkim, w tym osobom niebędącym użytkownikami Facebooka, na uzyskiwanie dostępu do tych informacji i wykorzystywanie ich, a także na wiązanie tych informacji z użytkownikiem (tj. jego imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem profilowym).

5.        Doceniamy wszelkie opinie i inne propozycje użytkowników dotyczące serwisu Facebook, jednakże przekazując opinię lub propozycję, użytkownicy przyznają nam zezwolenie na wykorzystanie ich bez obowiązku wypłaty wynagrodzenia (ponieważ użytkownik nie jest zobowiązany do ich przekazywania)”.

A jeśli nagle zdecydujecie, że chcecie opuścić Facebooka na zawsze lub tymczasowo to pamiętajcie o tym:

”Użytkownik może też tymczasowo zdezaktywować lub trwale usunąć konto w dowolnym momencie; więcej informacji można znaleźć tutaj. We wszystkich tego typu przypadkach nadal obowiązują następujące postanowienia niniejszego Oświadczenia: 2.2, 2.4, 3-5 oraz 14-18. Po usunięciu konta usuniemy opublikowane przez użytkownika treści, takie jak zdjęcia i zmiany statusu. Informacje na temat użytkownika, udostępniane przez inne osoby, nie należą do jego konta i nie zostaną wraz z nim usunięte”.

Mam nadzieję, że przeczytałeś, chociażby to, co skopiowałam powyżej z treści Regulaminu Facebooka. Zachęcam do przeczytania całego regulaminu.

Pamiętaj, że:

·       Facebook nie staje się właścicielem Twoich treści.

·       Może je wykorzystywać, bo udzieliłeś mu licencji na tę czynność w regulaminie!

·       I co lepsze, może to robić na skalę światową, w ramach serwisu.

Wszelkie oświadczenia, podobne do tych, które krążą na Facebooku i które zamieściłam powyżej, nie mają najmniejszego znaczenia!

Jeśli uważasz, że ta notatka może przydać się innym, to udostępnij ją. Wtedy może to ona zacznie krążyć po Facebooku i na pewno przyniesie więcej pożytku niż dotychczasowe łańcuszki 😉

Jeśli chcesz więcej wyjaśnień i legalnych konkretów, polub mój fanpage Legalny Biznes Online 🙂

P.S. Chcesz mieć spokój z RODO i całą obowiązkową dokumentację w jednym miejscu? Kliknij baner poniżej, znajdziesz tam Pakiet RODO dla Małych Firm  do samodzielnego wypełnienia. Z instrukcjami, jakie w nim zawarłam, nie będziesz mieć żadnego problemu!

rodo

Wszystkiego umownego!

Ilona Przetacznik

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.