Amazon sprzedaż w Polsce. Amazon wchodzi do Polski. Jak sprzedawać na Amazon zgodnie z prawem? Jak wygląda sprzedawanie na Amazonie? Napis na grafice: Amazon w Polsce – prawne aspekty założenia sklepu na Amazonie. Ryzyka i szanse. Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.

Amazon sprzedaż w Polsce. Jak sprzedawać na Amazon zgodnie z prawem?

Czas czytania: 9 minut

Amazon pozwala na sprzedaż w Polsce! Serwis Amazon szturmem wchodzi do Polski, sprawiając, że Allegro poczuło się zagrożone. I słusznie, bo Amazon jest określany mianem największego sklepu internetowego na świecie. Czy warto sprzedawać na Amazon? Decyzja należy do Ciebie. Jednak, aby tam zarabiać, należy znać swoje obowiązki jako sprzedawcy. Jak sprzedawać na Amazon? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Amazon sprzedaż w Polsce – co musisz wiedzieć
Czy warto sprzedawać na Amazon? Oszacuj ryzyko
Jak zacząć sprzedawać na Amazonie – regulaminy i dokumenty
Jak sprzedawać na Amazon w Polsce?
Jak założyć konto sprzedawcy na Amazon
Sprzedawanie na Amazonie – wybór wysyłki
Jak sprzedawać na Amazon w Polsce zgodnie z prawem
Sprzedaż na Amazonie – obowiązki sprzedawcy
Amazon – jak wygląda sprzedaż w Polsce. Zwroty na Amazonie
Amazon – gwarancja zwrotu
Jak napisać politykę prywatności na Amazonie.
RODO na Amazonie. Jak legalnie prowadzić w Polsce sprzedaż na Amazonie
Checklista – jak sprzedawać na Amazon zgodnie z prawem krok po kroku
Amazon sprzedaż w Polsce – krótkie podsumowanie

Amazon sprzedaż w Polsce – co musisz wiedzieć

Amazon budzi wiele kontrowersji, zarówno pod kątem etyki jak i konkurencji. Nie chcę i nie będę tego omawiać w tym artykule. Zajmę się kwestiami prawnymi dla sprzedawców chcących tam działać, aby zrobili to pewnie, bezpiecznie i skutecznie. A na pewno legalnie ?

Poniżej przedstawiam Ci kilka obowiązków, które należy wykonać na samym początku. Dobrze byłoby je poznać, zanim zdecydujesz się na sprzedawanie na Amazonie i korzystanie z jego dobrodziejstw. Oszacowanie ryzyka to podstawowa sprawa.

Czy warto sprzedawać na Amazon? Oszacuj ryzyko

Jeśli do tej pory narzekałeś na Allegro, to pamiętaj, że Amazon jest dużo bardziej restrykcyjny niż Allegro. Ma wyższe prowizje i koszty marketingowe. Korzysta z tzw. buy boxów. Ale to ciągle, tak samo jak Allegro, świetny sposób pozyskiwania klientów.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej oszacować szanse i ryzyka sprzedaży na Amazon w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, jak sprzedawać na Amazon? Czytaj dalej.


Jak zacząć sprzedawać na Amazonie – regulaminy i dokumenty

Jak zacząć sprzedawać na Amazonie? Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z Amazonem, to polecam Ci najpierw zapoznać się z szeregiem dokumentów, jakie obowiązują na Amazonie (regulaminy i inne). Oto kilka podpowiedzi wraz z linkami:

 1. Przeczytaj regulamin, chociaż może to być bardzo ciężkie, bo… ja nie znalazłam czytelnego dokumentu! Jak założyć konto sprzedawcy na Amazon? Najpierw musisz się tam zarejestrować. W chwili rejestracji konta powinnam zaakceptować regulamin. Być może dzieje się to później, w kolejnym etapie, ale nie mogłam tego sprawdzić, bo nie chciałam konta rejestrować… Poniżej zobacz screen z rejestracji – brak akceptacji czegokolwiek…
Amazon sprzedaż w Polsce. Jak założyć konto sprzedawcy na Amazon i Amazon PL sklep? Okno z napisem: Zacznij sprzedaż na Amazon.
 1. Zobacz przewodnik po sprzedaży w serwisie Amazon dla początkujących – mówi on co i jak sprzedawać na Amazon, ale niestety bez konkretów prawnych.
 2. Poznaj warunki gromadzenia danych i korzystania z usługi oraz obostrzenia i zastrzeżenia prawne, o których wspominam także w tym artykule poniżej.
 3. Sprawdź  warunki kupowania dla klientów, które też powinieneś znać, chcąc handlować na Amazonie. Zwróć uwagę na zwroty towarów, o czym także poniżej.
 4. Każdy klient musi utworzyć konto, zanim cokolwiek kupi (zresztą podobnie jak na Allegro).

Gdy zapoznasz się z tymi dokumentami i akceptujesz je, możesz przejść do założenia konta sprzedawcy na Amazon.pl.

Jak sprzedawać na Amazon w Polsce

Amazon niedawno pozwolił na sprzedaż w Polsce, więc jest to w ostatnich miesiącach gorący temat. Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorcom marzy się ich własny sklep na Amazonie.

Zanim jednak zaczniesz zarabiać, musisz dowiedzieć się, jak sprzedawać na Amazon. Amazon na swoich stronach umieszcza przewodnik dotyczący rozpoczęcia sprzedażyW nim znajdują się informacje o tym, że aby zacząć sprzedawać, należy zarejestrować się jako sprzedawca oraz wybrać plan abonamentowy.

Jak można przeczytać na stronie Amazona:

W większości przypadków produkty muszą mieć numer GTIN (Global Trade Item Number), taki jak UPC, ISBN lub EAN. Amazon używa tych identyfikatorów produktów do dokładnej identyfikacji przedmiotu, który sprzedajesz. Jeśli dopasujesz ofertę, nie musisz podawać identyfikatora produktu, ponieważ on już istnieje. Jeśli dodajesz do Amazon nowy produkt, być może konieczny będzie zakup kodu UPC lub złożenie wniosku o zwolnienie z wymogu podania identyfikatora produktu.

Oto niektóre z ważnych informacji, które, oprócz identyfikatora produktu, znajdują się przy każdej ofercie produktu:

 • SKU
 • Tytuł produktu
 • Opis produktu i punktory
 • Zdjęcia produktu
 • Hasła wyszukiwania i odpowiednie słowa kluczowe

Poza tym musisz wiedzieć, że możliwość wystawiania ilości produktów, jest uzależniona od posiadania planu abonamentowego. Oznacza to, że sprzedawcy korzystający z profesjonalnego planu sprzedaży mają możliwość wystawiania swoich produktów w dużych partiach, podczas gdy indywidualni sprzedający umieszczają produkty pojedynczo.

Ponadto, chcąc wystawić produkt na Amazonie i zawrzeć tam jego opis, musisz trzymać się wyznaczonych schematów, dotyczących np. ilości znaków.

Jak założyć konto sprzedawcy na Amazon

Założenie konta sprzedawcy na Amazon wiąże się z akceptacją wielu regulaminów i warunków korzystania z usług. To jasne i znajdziesz to na początku artykułu.

Do tego potrzebujesz przygotować swoje dokumenty firmowe (CEDIG/ KRS) jako dokumenty weryfikacyjne Twojej firmy.

Podpinasz także kartę w celu dokonywania automatycznych płatności za abonament.

Następnie, Amazon weryfikuje sprzedawcę i prosi o dodatkowe informacje, jeśli ich potrzebuje.

Sprzedawanie na Amazonie – wybór wysyłki

Amazon oferuje dwie możliwości wysyłki Twoich produktów. Możesz to robić sam, indywidualnie lub skorzystać z ich usług.

Wówczas to Amazon dokonuje za Ciebie pakowania oraz wysyłki. Wybierając wysyłkę za pośrednictwem Amazona, masz dostęp do systemu wysyłkowego w całej Europie.

Jak sprzedawać na Amazon w Polsce zgodnie z prawem

Amazon na swoich stronach w informacjach dotyczących sprzedaży informuje Cię m.in. o:

 • Prawach autorskich

Wszelkie treści znajdujące w usługach Amazon lub udostępniane za ich pośrednictwem, takie jak tekst, grafika, logo, ikony przycisków, obrazy, nagrania audio, pliki do pobrania, zbiory danych i oprogramowanie, są własnością firmy Amazon lub jej dostawców treści i chronione są przez luksemburskie, polskie i międzynarodowe prawa autorskie. Zbiory wszystkich treści zawartych lub udostępnianych za pośrednictwem Usług Amazon są wyłączną własnością Amazon i chronione są przez luksemburskie, polskie i międzynarodowe prawa autorskie. Wszelkie oprogramowanie używane w niniejszych Usługach Amazon jest własnością firmy Amazon lub jej dostawców oprogramowania i chronione jest przez luksemburskie, polskie i międzynarodowe prawa autorskie.

 • Znakach towarowych – wszelkie logo, grafiki, znaki firmowe nie mogą być używane bez zezwolenia. Nie można używać także nazw produktów Amazon i tym samym wprowadzać klienta w błąd.
 • Licencjach – Amazon udzieli Ci ograniczonej licencji na korzystanie z jego usług.

Powyższe oznacza, że należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie stawia Amazon. Tylko to zabezpieczy Cię przed konsekwencjami prawnymi lub finansowymi.

Sprzedaż na Amazonie – obowiązki sprzedawcy

Jak skutecznie sprzedawać w internecie? Sprawdź, jak założyć sklep internetowy krok po kroku i jak prowadzić legalny sklep internetowy:

To, że sprzedajesz na Amazon i musisz spełnić szereg ich warunków, nie oznacza, że nie masz już żadnych obowiązków względem swoich klientów. Odkąd Amazon pozwolił na sprzedaż w Polsce, dostaję pytania o to, jak handlować tam zgodnie z prawem. I teraz uwaga.

W dalszym ciągu masz obowiązek sporządzenia regulaminu sprzedaży i przekazania go swojemu klientowi. I tutaj zatrzymajmy się dłużej.

Bo sprzedając na tej platformie musisz także dostosować się do dodatkowych reguł narzuconych Ci z góry przez Amazon Marketplace Polska. Co mam na myśli? Czytaj dalej.

Amazon – jak wygląda sprzedaż w Polsce. Zwroty na Amazonie

Zakładając własny sklep na Amazon.pl, musisz pamiętać o swoich obowiązkach względem klientów, którzy będą kupować Twoje produkty. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie dotyczące zwrotów na Amazonie, które jako sprzedawca powinieneś znać.

30 dni na zwrot towaru dla klientów na Amazonie

Jeśli chcesz rozpocząć sprzedawanie na Amazonie, musisz pamiętać, że daje on klientom 30-dniowy okres na zwrot towaru. Oznacza to, że klient Twojego sklepu na Amazonie może w ciągu 30, a nie 14 dni, odstąpić od umowy i odesłać towar bez podawania przyczyny. A Twoim obowiązkiem jest ująć to w swoim regulaminie sprzedaży! Ponadto tak jak zawsze – odpowiadasz za reklamacje oraz inne roszczenia klientów, jeżeli są oczywiście uzasadnione.

Chcesz sprzedawać i zarabiać w internecie? Koniecznie sprawdź, jak powinna wyglądać polityka prywatności na stronie internetowej. Przeczytaj artykuł poniżej i dowiedz się, jak napisać politykę prywatności.

Skorzystaj też ze sprawdzonych wzorów polityki prywatności na stronie:

Amazon – gwarancja zwrotu

Warto to wiedzieć, dlatego wklejam Ci część regulaminu usług Amazona. To informacja dla klientów o ich dodatkowych uprawnieniach.  Napiszę jeszcze o tym odrębny artykuł, jeśli temat Cię interesuje (daj, proszę znać w komentarzu).

DOBROWOLNA GWARANCJA ZWROTU

W uzupełnieniu praw przysługujących Ci ustawowo, Amazon udziela Ci następującej dobrowolnej gwarancji zwrotu:

Produkty sprzedawane przez Amazon EU SARL mogą być zwrócone do Amazon EU SARL w terminie 30 dni od ich otrzymania, o ile nie ma zastosowania żadne z wyłączeń oraz o ile produkty pozostają kompletne oraz znajdują się w takim samym stanie, w jakim były w chwili ich otrzymania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj. Zwrotu produktów należy dokonywać poprzez Centrum Zwrotów Online.

Niniejsza dobrowolna gwarancja zwrotu nie ma zastosowania do produktów cyfrowych oraz oprogramowania, które nie jest dostarczane na trwałym nośniku (np. na płycie CD lub DVD).

Jeżeli dokonujesz zwrotu produktów na podstawie niniejszej dobrowolnej gwarancji zwrotu, zwrócimy Ci zapłaconą cenę zakupu oraz koszty dostawy Twojego pierwotnego zamówienia. Ponosić będziesz ryzyko związane z transportem zwrotnym. Przesyłka zwrotna jest bezpłatna. Niniejsza gwarancja zwrotu pozostaje bez wpływu na uprawnienia przysługujące Ci zgodnie z przepisami prawa. W związku z powyższym pozostaje ona bez wpływu na przysługujące Ci prawo odstąpienia, które zostało opisane powyżej.

Jak napisać politykę prywatności na Amazonie

Poza regulaminem sprzedaży jesteś także zobligowany do tego, by napisać politykę prywatności. I musisz w polityce tej zaznaczyć, co się dzieje z danymi klientów i oczywiście odesłać ich do polityki prywatności Amazon. To, że sprzedajesz na Amazon, nie oznacza, że cała odpowiedzialność spoczywa właśnie na nich. Ty także masz obowiązki jako podmiot gromadzący i przetwarzający dane klientów.

Politykę prywatności znajdziesz w moim sklepie prawnym TUTAJ

Polityka prywatności i plików cookies

Rodo na Amazonie. Jak legalnie prowadzić w Polsce sprzedaż na Amazonie

To, że trzeba mieć politykę prywatności, sklepu internetowego zgodną z RODO to jedno. I to już każdy pewnie wie. Kary za naruszenie RODO obowiązują też, gdy chcesz sprzedawać na Amazonie.

Ale jestem przekonana, że zastanawiałeś się, na jakiej podstawie Amazon przetwarza dane i czy powierza Ci dane Klientów (żarcik) ?

Zrobię to za Ciebie i wyjaśnię.

Chcesz wiedzieć, jak uniknąć kary za nieprzestrzeganie RODO i jak samemu prawidłowo wdrożyć RODO w swojej firmie? Koniecznie zajrzyj >>TUTAJ<<.

Amazon jest administratorem danych osobowych użytkowników. Klient, zakładając konto na Amazonie, robi to właśnie na tej platformie.

Ty, jako sprzedawca także jesteś administratorem danych osobowych klienta, który kupuje u Ciebie poprzez Amazon, ale tylko w tym właśnie zakresie.

Amazon formułuje to w umowie usług sprzedażowych w ten sposób:

Występujemy w charakterze administratora danych w stosunku do wszelkich danych osobowych klientów gromadzonych w związku z Usługami. Ty jesteś administratorem danych osobowych klientów, które są ściśle konieczne do realizacji zamówień, i nie możesz korzystać z jakichkolwiek danych osobowych klientów (w tym danych kontaktowych) w jakimkolwiek celu innym niż realizacja zamówień lub świadczenie usług na rzecz klientów w związku z Usługami. Zasadniczo nie możesz korzystać z powyższych danych w jakikolwiek sposób niezgodny z przepisami obowiązującego prawa. Jesteś zobowiązany do zachowania poufności danych osobowych klientów przez cały czas (powyższy 5-letni termin nie ma zastosowania do danych osobowych klientów).

Istotne jest więc wskazanie klientom tego faktu w regulaminie i polityce prywatności (a co najmniej w klauzuli informacyjnej RODO). I to Twoje zadania. Praktycznie tożsame jak w Polsce.

A gdyby bardzo interesowały Cię kwestie RODO, czyli GDPR poza granicami PL to zawsze możesz dać upust swojej pasji na ten stronie: https://aws.amazon.com/compliance/gdpr-center/  😀

Jeśli jeszcze nie masz wdrożonego RODO w swojej firmie, to skontaktuj się ze mną lub zajrzyj do gotowego kursu online wraz z pakietem dokumentacji RODO MUST HAVE #kursowzory.

Checklista – jak sprzedawać na Amazon zgodnie z prawem krok po kroku

Amazon pozwala Ci na sprzedaż w Polsce, jednak jeśli chcesz handlować na Amazonie zgodnie z prawem, tak aby nie usunął on Twojego konta, to proponuję Ci legalną ścieżkę działania:

 1. Zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami (regulaminami) udostępnionymi przez Amazona.
 2. Skonsultuj z prawnikiem swoje wątpliwości i ryzyka. Potrzebujesz porady prawnika? Skontaktuj się ze mną. Nasza konsultacja może odbyć się na żywo albo telefonicznie, ale mogę również zaproponować Ci porady prawne online – wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najbardziej dogodna. Kim jestem i dlaczego możesz mi zaufać? Więcej o mnie przeczytasz >>TUTAJ<<.
 3. Skalkuluj, czy opłaca Ci się sprzedawanie na Amazonie (porównaj zyski do ryzyk i kosztów).
 4. Sporządź regulamin sprzedaży uwzględniający Amazona.
 5. Stwórz politykę prywatności uwzględniającą Amazona. Pamiętaj, że wzór polityki prywatności na stronie internetowej oraz wzór polityki cookies znajdziesz >>TUTAJ<<.
 6. Rozpisz ścieżkę klienta i to, w którym momencie przesyłasz mu dokumenty sprzedażowe oraz jak to robisz (skonfrontuj z opcjami dostępnymi na Amazonie).
 7. Uzupełnij swój Rejestr Czynności Przetwarzania (najważniejszy dokument RODO) oraz pozostałą dokumentację RODO.

Webinar już za nami, ale ciągle możesz go obejrzeć. Zapoznaj się z czekającymi nas zmianami i przygotuj na nie. Kliknij w grafikę poniżej i kup już teraz! Zapoznaj się również z produktami, których będziesz potrzebować, gdy zmiany wejdą, a ja udostępnię ich aktualizację. Na razie możesz kupić je taniej, jednak po zaktualizowaniu cena pójdzie w górę, ponieważ to ogrom pracy. 

Sprzedaż w Polsce – krótkie podsumowanie

Podsumowując – Amazon daje Ci zielone światło do sprzedaży w Polsce. Jeżeli jednak planujesz podbój świata za pośrednictwem Amazon.pl, musisz dokładnie zapoznać się z warunkami sprzedaży na tej platformie. Są one uzależnione od wybranego plan abonamentowego. Poza tym pamiętaj o swoich obowiązkach jako sprzedawca – o posiadaniu regulaminu sprzedaży oraz polityki prywatności zgodnej z RODO, a także całej reszcie obowiązków wynikających z ustaw.  

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym, w tym zakresie skontaktuj się ze mną, a z przyjemnością omówię z Tobą sprzedaż na Amazonie od strony prawno-praktycznej ?  Napisz do mnie tutaj >>> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Szukasz wzorów dokumentów, poradników i kursów online, które pomogą Ci założyć sklep internetowy i prowadzić go zgodnie z prawem? Zajrzyj >>TUTAJ<<.

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 23.05.2021 r.