Umowa pożyczki

8 elementów, na które musisz zwrócić uwagę przy umowie pożyczki

Czas czytania: 4 minut

Ostatniego lajwa postanowiłam zrobić w temacie umowy. Padło na umowę pożyczki. Myślę, że każdy w jakimś zakresie miał do czynienia z umową pożyczki. Albo słyszał, albo pożyczał coś komuś, albo pożyczał coś od kogoś. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, a czego unikać i o czym koniecznie pamiętać przy umowie pożyczki!

W artykule znajdziesz 8 elementów, na które musisz zwrócić uwagę, podpisując umowę pożyczki.

Umowa pożyczki uregulowana jest w przepisach kodeksu cywilnego art. 720 i następne. W zakresie podstawowym oczywiście.

  1. Czy umowa pożyczki musi być na piśmie?

Nie, nie musi.

Obecnie, umowa pożyczki powyżej kwoty 1000 zł powinna być w formie dokumentowej.

Co to oznacza?

Jeśli nie będzie w takiej formie, to nie będziesz mógł, w przypadku jakiegokolwiek sporu z drugą stroną, powołać świadków ani przesłuchać stron na okoliczność zawarcia tej umowy.

Może wydawać ci się to sprawą błahą, jednak wielokrotnie, na tle umowy pożyczki, dochodzi do sporów. Później okazuje się, że żadna umowa nie została podpisana, a pożyczono więcej niż 1000 zł.

Sąd będzie więc bezwzględny i nie pozwoli powoływać świadków na tę okoliczność, ani nie będzie słuchał stron w tej kwestii.

Warto więc zadbać o jakikolwiek dowód zawarcia tej umowy.  Może to być e-mail, sms, nagranie video – wszystko co umożliwia zachowanie i odtworzenie treści takiej umowy.

  1. Przedmiot umowy

Poprzez umowę pożyczki, dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunku w tej samej jakości.

Brzmi enigmatycznie? Już wyjaśniam.

Mamy dwie strony – dającego i biorącego pożyczkę. Mogą to być osoby fizyczne lub prawne (np. spółka z o.o.). Biorący pożycza albo pieniądze, albo rzeczy oznaczone co do gatunku, czyli np. krzesła określonej linii (oznacza to, że musi zwrócić krzesła określonej linii, ale niekoniecznie dokładnie te same, które pożyczył).

  1. Obowiązek zwrotu

Niezwykle istotne jest, żeby w umowie nastąpiło zobowiązanie do zwrotu pożyczki! Bez tego umowa uważana jest za niezawartą!

Nie musi być nawet terminu. Ważne jest, żeby było samo zobowiązanie do zwrotu. W przeciwnym wypadku umowa mogłaby zostać uznana za umowę użyczenia, albo darowizny.

Pamiętaj też, żeby w umowie zapisać, czy zwrot ma nastąpić jednorazowo, czy też w ratach. A jeśli w ratach to, w jakiej wysokości i w jakim terminie powinny one zostać spłacone.

  1. Odsetki

W pierwszej kolejności należy odróżnić odsetki kapitałowe od odsetek za opóźnienie.

Te pierwsze to właśnie „zarobek” dającego pożyczkę. Nie są one elementem, bez którego umowa nie będzie istnieć, ale trzeba uważać na taką konstrukcję, bo wówczas biorący otrzyma świadczenie nieodpłatne.

I tak jak wspomniałam wyżej, może to zostać uznane za umowę darowizny lub użyczenia (lub inną jeśli na to będą wskazywać jej elementy), a co za tym idzie może okazać się, że inne obowiązki nie zostały poprawnie spełnione (np. obowiązki podatkowe).

Odsetki za opóźnienie występują wtedy, gdy biorący pożyczkę nie zwrócił jej w terminie.

  1. Dodatkowe zabezpieczenia

W umowie pożyczki warto zawrzeć dodatkowe zabezpieczenia, które zapewnią Cię, że pożyczone pieniądze zostaną oddane.

Co to może być? Jako przykład podam hipotekę, weksel, zastaw, poręczenie. To tylko niektóre. Pamiętaj, żeby dostosować je do wysokości pożyczki.

  1. Zapewnienie o dobrej sytuacji majątkowej biorącego pożyczkę

Warto w umowie pożyczki zawrzeć postanowienie, z którego będzie wynikać, że biorący pożyczkę jest w dobrej sytuacji majątkowej.

Na lajwie padło przekorne pytanie – „ale jak może być w dobrej sytuacji majątkowej, skoro bierze pożyczkę?” 🙂 Słusznie. Z tym że pożyczać można nie tylko pieniądze, a jeśli nawet są to pieniądze, to chodzi tutaj o sytuacje, gdy dający pożyczkę ma pewność, że biorący pożyczkę i tak jej nie spłaci, bo na pewno go na to nie stać. Z różnych względów.

Co jeśli dający pożyczkę pożycza, pomimo że wie, iż biorący pożyczkę mu jej nie zwróci? Nie może wtedy odstąpić od umowy.

  1. PODATEK

Kolejną bardzo ważną kwestią jest podatek! Nie wynika on z przepisów zawartych w kodeksie cywilnym, ale z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od umowy pożyczki wynosi 2%. Na szczęście są pewne zwolnienia od konieczności jego zapłaty.

  1. Zwolnienia

Zwolnienia wyglądają tak samo jak w przypadku darowizny. Tzw. I grupa podatkowa jest zwolniona z zapłaty tego podatku do kwoty 9637 zł. Gdy pożyczka przekracza tę kwotę, należy zapłacić podatek w wysokości 2% od nadwyżki.

Jeśli jednak chcesz pożyczyć więcej niż 9637 zł od rodzeństwa, taty, mamy, babci lub innych osób znajdujących się w I grupie podatkowej to też możesz liczyć na zwolnienie.

Musisz jednak spełnić 2 warunki:

– w ciągu 14 dni złożysz deklarację PCC-3 do właściwego Urzędu Skarbowego

– pieniądze wpłyną do Ciebie przelewem bankowym, pocztowym lub na rachunek SKOK.

Jeśli jednak tego nie zrobisz, zataisz pożyczkę, a sprawa wyjdzie na jaw. będziesz musiał zapłacić aż 20% podatku od pożyczonej kwoty! Warto więc o to zadbać, tym bardziej że w I grupie nic Cię to nie kosztuje, oprócz kilku formalności.

Kto wchodzi do I grupy podatkowej?

Do grupy tej należy najbliższa rodzina, czyli: małżonek (obecny, a nie były ;)), zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

Jeśli chcesz obejrzeć lajwa na moim fanpage Ilona Przetaczik – #Legalny Biznes Online, zajrzyj tutaj:

https://www.facebook.com/LegalnyBiznesOnlineIP/videos/199676393969713/

W następnym artykule odpowiem na pytanie jak odstąpić od umowy pożyczki oraz jak domagać się zwrotu pożyczki, gdy w umowie nie został zawarty termin zwrotu.

Interesuje Cię to? Daj mi znać w komentarzu:)

Jeśli masz pytania – zadaj je pod spodem, w komentarzach.

P.S. Chcesz mieć spokój z RODO i całą obowiązkową dokumentację w jednym miejscu? Kliknij baner poniżej, znajdziesz tam Pakiet RODO dla Małych Firm  do samodzielnego wypełnienia. Z instrukcjami, jakie w nim zawarłam, nie będziesz mieć żadnego problemu!

rodo

Wszystkiego umownego! 

Ilona

Stan prawny na dzień 6.04.2018 r.

Awatar użytkownika

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.