Udostepnij

Praca zdalna a bezpieczeństwo

Praca zdalna to obecnie chleb powszedni dla większości przedsiębiorstw w Polsce. Na dowód tego można przytoczyć statystyki GUS. Wynika z nich, że w maju 2020 r. w Polsce 2,33 mln osób pracowało zdalnie. Aż 1,67 mln osób, rozpoczęło pracę zdalną po wybuchu epidemii koronawirusa.

Warto także przytoczyć dane mówiące o tym, że 28% przedsiębiorców nie zamierza rozszerzać pracy zdalnej po zakończeniu pandemii.

Praca zdalna jako standard

To wszystko składa się na wniosek, że praca zdalna stała się absolutnie standardem w roku 2020.
W związku z tym należy zadbać o to, aby standard ten stał na najwyższym poziomie. Nie tylko prawnym, ale również związanym z bezpieczeństwem ochrony informacji czy przetwarzaniem danych osobowych. 

W końcu pracownik zmienia tylko i wyłącznie miejsce swojej pracy.
W dalszym ciągu ma dostęp do danych klientów czy poufnych danych firmowych.


A jak wiadomo, bez odpowiedniego zabezpieczenia czy uświadomienia sobie zagrożeń, z jakimi ta praca się wiąże, o poważne konsekwencje nie trudno.

Praca zdalna dla Wirtualnych Asystentek to codzienność. Zobacz, jakie promocje przygotowałam dla Ciebie. Sprawdź co może Ci się przydać w bezpiecznej pracy online.

praca zdalna

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie stanowisko dotyczące pracy zdalnej ma Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zajrzyj do mojego artykułu na ten temat:

https://legalnybiznesonline.pl/ochrona-danych-osobowych-podczas-pracy-zdalnej/

Bezpieczna praca zdalna? Jak o to zadbać? 

Po pierwsze, uświadom sobie ryzyko!

Im szybciej zdasz sobie sprawę, jakie zagrożenia mogą wiązać się z pracą zdalną, tym szybciej je wyeliminujesz. W domu nie trudno o zagrożenia. Jest to spowodowane tym, że w końcu to dom i czujemy się w nim wyluzowani i bezpieczni.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami sprowadzamy zagrożenie na sprzęt firmowy czy dokumenty. Niewłaściwie zabezpieczone czy pozostawione w nieodpowiednim miejscu, mogą ściągnąć na nas przykre konsekwencje.

Ważne, aby mieć poczucie odpowiedzialności. „Ok, pracuję w domu, ale, tak czy inaczej, jestem w pracy. Obowiązują mnie pewne standardy”.

Taki tok myślenia zwiększa czujność i przede wszystkim świadomość istniejących zagrożeń oraz ciążącego obowiązku ich wyeliminowania.

Przeczytaj artykuł: “Praca zdalna a koronawirus – o czym należy pamiętać?“.

https://legalnybiznesonline.pl/praca-zdalna-a-koronawirus-o-czym-nalezy-pamietac/

Jakie zagrożenia czyhają w domowym zaciszu i jak je minimalizować? 

Do takich zagrożeń można zaliczyć:

 • Uszkodzenie sprzętu firmowego – nieprawidłowe przechowywanie, brak hasła dostępu.
 • Używanie służbowego komputera do celów prywatnych lub też podłączanie go pod otwarte sieci, np. w kawiarni.
 • Brak zabezpieczenia dokumentów zawierających poufne dane.
 • Tworzenie kopii dokumentów na niewłaściwych nośnikach, np. pendrive.

Podsumowując – powinieneś starać się całkowicie wyeliminować lub też minimalizować zagrożenia.

W jaki sposób wprowadzić zabezpieczenia?

 • Zadbaj, aby sprzęt firmowy znajdował się w miejscu, do którego tylko Ty masz dostęp.
 • Przechowuj go w zabezpieczonym miejscu, ustal hasło dostępu.
 • Nie pozwalaj domownikom używać służbowego komputera.
 • Używaj menadżera haseł, logowania dwuskładnikowego.
 • Jeżeli musisz odejść od komputera, blokuj ekran lub ustaw automatyczną blokadę.
 • Zabezpiecz dokumenty firmowe – zawsze przechowuj je w bezpiecznym miejscu, np. zamkniętej szafie.
 • Jeżeli to możliwe zaopatrz się w niszczarkę dokumentów.

Jeśli chcesz prowadzić legalną sprzedaż w sieci, zapisz się na listę zainteresowanych kursem #Legalna Sprzedaż Online! Prowadzę Cię w nim krok po kroku, dzieląc się gotowymi dokumentami, instrukcjami i doświadczeniem w biznesie online. Kampania tego kursu ruszy już niedługo!

.

Po drugie bądź odpowiedzialnym pracodawcą i pracownikiem!

Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa leży zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. 

Obie strony muszą współpracować i wspólnie ustalić odpowiednie standardy takiej pracy. Począwszy od formy kontaktowania się po kontrolowanie czasu pracy. 

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby:

 • Jasno wskazać pracownikowi z kim i jak może się kontaktować w razie problemów.
 • Firmowy informatyk sprawdził sprzęt pracownika przed jego przystąpieniem do pracy. To znaczy: sprawdził czy wszystkie niezbędne aktualizacje, oprogramowania, wtyczki, dodatki itd. są zainstalowanie. 
 • Uświadomić pracownikom, że komunikacja w firmie odbywa się wyłącznie poprzez pocztę służbową lub inną dedykowaną platformę. Nie zaleca się, aby taki kontakt odbywał się poprzez social media, zwłaszcza w kontekście przesyłania plików.
 • Ograniczyć dostęp do systemów dla poszczególnych pracowników – oznacza to nic innego jak wyznaczenie modułów, do których ma dostęp pracownik. Minimalizuje to ryzyko np. przypadkowej utraty danych. 
 • Ustalić w jaki sposób jest kontrolowany i mierzony czas pracy pracownika, np. poprzez aplikacje do mierzenia czasu pracy.

Zmieniasz swój biznes? Przechodzisz z offline na online? Wszystkie pomocne informacje znajdziesz w artykule:

https://legalnybiznesonline.pl/przenosisz-swoj-biznes-do-swiata-online/

Po trzecie wyciągaj wnioski!

Wiele firm obecnie testuje tę formę pracy. Na drodze prób i błędów wyciągają wnioski z ostatniego miesiąca.

Ważne, aby obie strony – pracodawca i pracownik wspólnie ustalali dalsze warunki takiej pracy. Tak, aby dane, które przetwarzają były w odpowiedni sposób zabezpieczone a procedury temu towarzyszące, jak najmniej uciążliwe dla pracownika. 

W związku z tym ważne, a właściwie najważniejsze jest opracowanie i wprowadzenie w życie odpowiednich procedur. 

Taka swego rodzaju instrukcja pomoże w sytuacji kryzysowej czy też, będzie mówić, krok po kroku jak należy, zadbać o domowe biuro. Bez takich procedur i ustalenia zasad pracy zdalnej, jej efektywność może zostać zagrożona. 

Podsumowanie

Podsumowując, praca zdalna to nie tylko praca w domu, ale także szereg obowiązków, jakie muszą spełnić zarówno pracodawca, jak i pracownik. 

Zabezpieczenie danych, które przetwarzają poprzez odpowiednie standardy pracy to wymóg niezbędny. 

Dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich procedur, które pozwolą zlokalizować zagrożenia i tym samym je minimalizować. Przestrzeganie takich zasad pozwoli zapewnić efektywność pracy zdalnej w połączeniu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Z jakich sposobów korzystasz podczas swojej pracy zdalnej? Być może są narzędzia, które polecasz? Podziel się tym w komentarzu.

Pamiętaj o promocji! Trwa jedynie do 14 czerwca.

Działasz legalnie w sieci? Sprawdź! Pobierz prezent i zrób audyt na swojej stronie www oraz w biznesie. Działaj legalnie! Kliknij grafikę i sprawdź swój biznes!

praca zdalna


Wszystkiego Legalnego!
Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 9.06.2020 r. 

Autorka wpisu

Ilona Przetacznik

Ilona Przetacznik

Radca prawny, przedsiębiorca, ekspert prawa online, prawa autorskiego, AI, e-commerce, RODO i umów. Certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Dostarcza nieszablonowe rozwiązania prawne pomnażające zyski i spokój przedsiębiorcom, zarówno na początku ich drogi, jak i w rozwoju. Jej butikowa kancelaria prawna dostarcza merytoryczne wsparcie i przygotowanie dokumentów oraz wzorów w sklepie prawnym #LBO.

Zapisz się do Newslettera

I otrzymaj prezent Audyt Prawny Biznesu Online

Warto przeczytać

Shopping Cart