Polski ład przedsiębiorcy - brzmi pięknie, ale rzeczywistość pokaże jak bardzo przedsiębiorcy ucierpią i jak dużo stracą.

Nowy Polski Ład – co to? Kto straci?

Czas czytania: 4 minut

Nowy polski ład to kolejne “cudowne” rozwiązanie problemów “wszystkich” ludzi w POlsce. Byłoby świetie, ale niestety założenia ładu budzą duże obawy szczególnie przedsiębiorców.

Polski ład a działalność gospodarcza
Polski ład kiedy wejdzie w życie?
Polski ład a ryczałt
Polski ład a podatek liniowy
Polski ład a składka zdrowotna
Polski ład – kto straci ?
Polski ład opinie
Podsumowanie

Polski ład co to jest? Kto straci? Kiedy wejdzie w życie? O co chodzi? O tym mówię i piszę w skrócie.

Polski ład a działalność gospodarcza

Podczas #LegalnejKawy na żywo skupiłam się na niekorzystnych elementach polskiego ładu dla przedsiębiorców. To oni ucierpią najbardziej, o czym nie mówi się głośno.  Dlatego właśnie trzeba to robić. 

Wręcz przeciwnie, napisane jest, że skorzystają, bo ich pracownicy będę zarabiać godnie. Nie wspominają jednak o tym, że prawdopodobnie po podwyżkach podatku przedsiębiorców nie będzie stać na tych pracowników. Ale po kolei. 

Zachęcam do obejrzenia live tutaj (mój kanał na You Tube – zapraszam do subskrybcji)🙂

 

Polski ład kiedy wejdzie w życie?

Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowy polski ład wejdzie w życie, bo na ten moment mamy tylko ogólne informacje ze strony rządowej…

Nie ma jeszcze projektów ustaw. WTedy będziemy rzetelnie i realnie oceniać to, co zostanei wprowadzone. Oraz daty, jakie zostaną zaproponowane.

Trzeba jednak spodziewać się kilku miesięcy, bo ustawy w Polsce wcale nie są uchwalane szalenie szybko (np. chyba że znowu stanie się to pod osłoną nocy, więc kto wie…;)).

Polski ład a ryczałt

Wiele osób zaczęło jeszcze bardziej interesować się ryczałtem, jako formą opodatkowania działalności gospodarczej.

I słusznie, bo gdy założenia polskiego łądu wejdą w życie nie będzie lekko.

Trzeba jednak pamiętać, że ryczałt nie jest dla wszystkich. Należy spełnić określone warunki, aby z niego skorzystać.

polski ład co to
Polski ład co to? Kto straci najwięcej? Czy to rzeczywiście parasol ochronny dla przedsiębiorców?

Już tylko z tego względu, niewielu przedsiębiorców “załapie” się na niego.

Ponadto, osoby na ryczałcie nie odliczają kosztów od przychodu. Zatem często może się to po prostu nie opłacać, jeśli Twoja działalność generuje sporo kosztów.

Żeby skorzystać z ryczałtu trzeba mieć także określone PKD.

Limit przychodu na ryczałcie wzrósł do 250 mln euro rocznie, co na pewno spowoduje, że więcej przedsiębiorców rozważy tę opcję.

Jeśli chodzi o polski ład a ryczałt, to będzie to korzystne, bo liniowa stawka zdrowotna 9% ma nie objąć ponad milion Polaków prowadzących działalność gospodarczą w tej formie.

Osoby te płacą podatek od przychodu, a nie od dochodu, więc nie da się ich objąć liniową stawką zdrowotną 9%. Musieliby mieć takie obowiązki jak inni przedsiębiorcy, a nie o to chodzi w ryczałcie.

Polski ład a podatek liniowy

Zdecydowanie, liniowa stawka zdrowotna dotknie osoby na podatku liniowym.

Ci przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać także z “dobrodziejstw” kwoty wolnej od podatku, która zwiększy się do 30 tys. zł.

Trzeba zwrócić uwagę, że tacy przedsiębiorcy zapłacą 19% + 9% + 4% (solidarnościowy przy większych przychodach) = 32% podatku!

Do tego dolicz VAT, jeśli dany przedsiębiorca “jest na VAT” i wychodzi… 55%! Wiem, wiem, VAT można odliczać, ale są biznesy, gdzie jest to utrudnione, więc pokazuję najgorszy scenariusz.

Jeśłi z kolei mówimy o progach podatkowych to w I progu przedsiębiorca zapłaci 17%+9% = 26%

W II progu podatkowym zapłaci 32% + 4% + 9% = 45% + 23% VAT = 68%!

Liczby wychodzą szokujące…

Najlepiej w tym zestawieniu wychodzi spółka z o.o. (o której więcej mówię w video). Tutaj zapłaci 15% (CIT). A jeszcze lepiej mała sp. z o.o. (do 2 mln euro): 9%!

O spółkach, ich zakładaniu, korzyściach, czy ryzykach w zestawieniu z korzyściami będę mówić w #Legalnej Strefie Biznesu – platformie dla przedsiębiorców chcących działać legalnie i skutecznie. Obecnie można zapisać się na listę zainteresowanych, a możliwość dołączenia do platformy będzie już pod koniec czerwca 2021 r.!

Zapisać możesz się TUTAJ >>>

Polski ład a składka zdrowotna

Polski ład przedsiębiorca
Polski ład przedsiębiorcy – brzmi pięknie, ale rzeczywistość pokaże jak bardzo przedsiębiorcy ucierpią i jak dużo stracą.

O składce wspominałam już wyżej. Ma ona wzrosnąć do 9% i zależeć od dochodów!

Oznacza to, że każdy, kto zarabia powyżej 6 tys. zł (plus-minus) zapłaci dużo więcej niż dotychczas!

Ma ona być neutralna dla osób zarabiających do 6 tys. zł i wyjdzie z korzyścią dla tych zarabiających do 3 tys. zł. Mój komentarz do tej “super korzyści” usłyszysz w video…

Dziś składka zdrowotna wynosi ok. 381 zł i tyle samo dla każdego. Realnie kosztuje przedsiębiorcę ok. 53 zł.

Rząd planuje także wprowadzić stawkę minimalną, czyli jednak nie będzie tak, że ktoś jej nie zapłaci. Zapłaci każdy jak dotychczas, a Ci, co zarabiają więcej – więcej…

Polski ład – kto straci ?

Niewątpliwie najwięcej przedsiębiorcy. Ale nie tylko.

Faktem jest, że jeśli przedsiębiorcy będą więcej płacić podatków, czy kosztów z tytułu umów o pracę, to cóż… nie będą zatrudniać.

Może się okazać, że będą wymagać, aby pracownicy przechodzili na B2B. Być może taki jest cel ustawodawcy, ale nie wróży to nic dobrego.

Tym bardziej że polski ład ogłasza także walkę z umowami śmieciowymi…(zlecenie, dzieło).

Polski ład opinie

#Legalna Strefa Biznesu

 

Póki co głosi się, że polski ład to cudowny lek na bolączki państwa. Niestety, nie zanosi się na to.

Jest on rzeczywiście korzystny dla pewnej grupy ludzie, ale coraz więcej osób wprost mówi, że wspiera on “siedzenie w domu” i “nicnierobienie”.

Z pewnością, znowu nakłada obciążenia na przedsiębiorców, a Ci mają ich już wystarczająco dużo!

Ciągle zmieniające się przepisy prawno-księgowe nie pomagają w biznesie i nie zwiększają sprzedaży!

Będziemy z tym walczyć w #LegalnejStrefieBiznesu i razem szukać korzystnych rozwiązań. Zapisz się tutaj na listę zainteresowanych. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a dzięki zapisowi, jako pierwszy poznasz ofertę Strefy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten live i krótki artykuł dały Ci ogląd na bieżące sprawy w Państwie. Bieżący #AlertPrawnhy także będzie w Strefie. WIem, jak jest to ważne dla przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na śledzenie przepisów prawnych i ich zmian.

Miejmy nadzieję, że nie zostaną ono obciążeni nowymi obowiązkami. A jeśli będzie miało do tego dojść, że sprzeciwią się skutecznie.

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 29 maja 2021 r.

Awatar użytkownika

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.