8 powodów dla których nowa ustawa Prawo Przedsiębiorców powinna być Twoją biblią!

Czas czytania: 2 minut
W marcu wejdzie w życie nowa ustawa Prawo Przedsiębiorców. Jeśli jesteś lub chcesz być przedsiębiorcą, to ta ustawa powinna być Twoją biblią! Dlaczego? Daje Ci masę uprawnień, a jeśli należysz do grupy tych osób, które dopiero zastanawiają się nad założeniem działalności gospodarczej to też dobrze trafiłeś!

1. Ustawa ma znaczenie nadrzędne nad innymi aktami prawnymi

Przeczytaj tę ustawę, bo w sytuacji jakiejkolwiek sprzeczności z innymi przepisami, to ona powinna być stosowana w pierwszej kolejności! Warto więc wiedzieć co Ci wolno, a co nie!
2. Co nie jest prawem zabronione jest dozwolone
Możesz podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, które są zabronione przez przepisy prawa. Wydaje się oczywiste, ale nie zawsze tak było.
3. Wszystkie wątpliwości faktyczne powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy
Tego nie muszę chyba wyjaśniać. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości związane z działaniami przedsiębiorcy, to nie on powinien się obawiać, że jak zwykle to on ucierpi. Coś jest niejasne – przedsiębiorca nie może na tym tracić! Organy są zobowiązane w takiej sytuacji zastosować przepisy korzystniejsze dla przedsiębiorcy.
4. Domniemanie, że każdy przedsiębiorca jest uczciwy
A nie na odwrót – jak do tej pory. Organy wychodziły z założenia, że każdy coś kręci, na pewno jest winny, a kwestią czasu jest formalny dowód. Od marca, dopóki nie nastąpi udowodnienie przewinienia to przedsiębiorcę uważa się za uczciwego, szanującego etykę i moralność publiczną oraz działającego zgodnie z przepisami prawa.
5. Urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje
Odpowiedzialność funkcjonariusza publicznego zależy od zaistnienia jego winy. Jest to odpowiedzialność osobista. Nie wyklucza ona jednak odpowiedzialności majątkowej Skarbu Państwa.
6. Mniej obciążeń publicznoprawnych (kosztów) nakładanych ustawami
Mam nadzieję, że niedługo poznamy ustawy, które nie nakazują przedsiębiorcom ponosić tak wiele różnych kosztów, jak obecnie. Już w samym Prawie Przedsiębiorców jest ich mniej (ZUS-y). O tym poniżej.
7. Ulga na start
Nowy przedsiębiorca, przez 6 m-cy może prowadzić działalność gospodarczą, bez obowiązku płacenia składek społecznych! Super, prawda? Musi płacić tylko zdrowotne.
O tym novum mówiłam więcej na lajwie TUTAJ i TUTAJ. O hitach tej ustawy jeszcze napiszę.
Ten hit wchodzi w życie od 31 marca 2018 r.
8. Możliwość wykonywania drobnych zleceń bez zakładania działalności
Wspomniana wyżej ulga na start również pomaga testować pomysł na biznes. Ale HIT nr 2 jest jeszcze lepszy. Jeśli dorabiasz, wykonujesz drobne zlecenia do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2018 r. do kwoty 1050 zł brutto – 765 zł netto) to nie musisz zakładać działalności gospodarczej! Dotyczy to nowych przedsiębiorców.
O tym hicie również jeszcze napiszę.
Więcej szczegółów było na lajwie TUTAJ i TUTAJ.
Na lajwach nie jest nudno, są one bezpłatne, dają wartość i są suchary:) Obejrzyj, puść dalej.
 
P.S. Chcesz mieć spokój z RODO i całą obowiązkową dokumentację w jednym miejscu? Kliknij w baner poniżej, znajdziesz tam Pakiet RODO dla Małych Firm  do samodzielnego wypełnienia. Z instrukcjami jakie w nim zawarłam nie będziesz mieć żadnego problemu!
 

rodo

 
Wszystkiego legalnego!
 
Ilona Przetacznik
 
Stan prawny: 8.02.2018 r.

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.