Udostepnij

Rękodzieło – jak się rozliczać, będąc na działalności bez rejestracji?

Jak działa rozliczanie rękodzieła na NDG? Co musisz zrobić, prowadząc nierejestrowaną działalność gospodarczą i sprzedając swoje wyroby w internecie i social mediach? Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa i ile możesz zarobić? Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na te i inne pytania, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Ile można zarobić, sprzedając rękodzieło na NDG?

Od lipca 2023 roku zwiększony został limit przychodów na nierejestrowanej działalności gospodarczej do 2700 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia. Jest to kwota, którą możesz zarobić w ciągu miesiąca.

Pamiętaj jednak, że według aktualnie obowiązujących przepisów, jeśli jesteś osobą bezrobotną, nadal nie możesz przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1800 zł.

W momencie przekroczenia 2700 zł dochodu miesięcznie musisz w ciągu 7 dni złożyć wniosek do CEiDG i założyć firmę.

Jeśli wiesz, że potrzebujesz czegoś więcej już teraz, to koniecznie zapoznaj się z kursem online dotyczącym legalnej sprzedaży rękodzieła, który zawiera wzory dokumentów i porady ekspertów w zakresie reklamy na Facebooku czy kwestiach opodatkowania. Kliknij TU lub grafikę poniżej i dowiedz się więcej.

Grafika promująca kurs #Legalna Sprzedaż Rękodzieła autorstwa radcy prawnego, Ilony Przetacznik. Napis na grafice #Legalna Sprzedaż Rękodzieła - mini kurs - WZORY + e-book
Kurs #Legalna Sprzedaż Rękodzieła

Rozliczanie rękodzieła na NDG. Kasa fiskalna – kto powinien z niej korzystać?

Kas fiskalnych powinni używać przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi:

 • osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub
 • rolnikom ryczałtowym, czyli dokonującym dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącym usługi rolnicze, którzy korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.

Jakie są jej rodzaje?

 • kasy on-line
 • kasy z elektronicznym zapisem kopii
 • kasy z papierowym zapisem kopii
 • kasy w formie oprogramowania (wirtualne).

Do zakupu kasy fiskalnej obowiązkowy jest numer NIP.

Zwolnienie z kasy fiskalnej

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej dotyczą:

 • wybranych kategorii towarów lub usług
 • całej sprzedaży, która powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy, jeśli obrót ze sprzedaży osobom fizycznym lub rolnikom ryczałtowym nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 tys. zł.

Zwolnienia obowiązują do 31 grudnia 2023 roku.

Oznacza to, że będąc na NDG nie masz obowiązku korzystania z niej, dopóki nie przekroczysz 20 tysięcy zł w skali roku.

Dofinansowanie na kasę fiskalną online

Ulga na zakup kasy fiskalnej online dotyczy zarówno biernych jak i czynnych podatników VAT.

Różnica pojawia się jedynie podczas składania dokumentów, aby otrzymać zwrot za zakup:

 • czynni podatnicy VAT rozliczą zwrot w deklaracji VAT;
 • bierni podatnicy VAT rozliczą go, składając wniosek do urzędu skarbowego.

Kto może ubiegać się o zwrot?

O zwrot kosztów kasy fiskalnej mogą ubiegać się:

 • przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej i prowadza ewidencję online;
 • przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku posiadania kasy fiskalnej i dotąd nie korzystali z takiego rozwiązania, ale zdecydowali się dobrowolnie na nie.

Kwota dofinansowania wynosi 90% ceny netto kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 700 zł.

Pobierz darmowy e-book o nierejestrowanej działalności gospodarczej, z którego dowiesz się najważniejszych informacji. Wszystko zebrane w jednym miejscu, aby jak najbardziej ułatwić Ci start! Kliknij powyższą grafikę i poznaj szczegóły. Kliknij poniższą grafikę i dowiedz się więcej.

Nierejestrowana Działalność Gospodarcza. Odbierz darmowy e-book.
Nierejestrowana Działalność Gospodarcza. Odbierz darmowy e-book.

Ewidencja przychodów

Prowadząc nierejestrowaną działalność gospodarczą, masz obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, czyli spisu wszystkich transakcji sprzedaży w danym miesiącu.

Jednak co w przypadku, kiedy sprzedaż nastąpiła 28 czerwca, a wpływ na konto dopiero 3 lipca? Wówczas taką sprzedaż zaliczasz do czerwca, ponieważ to właśnie wtedy nastąpiła.

Obowiązek wystawienia faktury

Będąc na NDG nie masz obowiązku wystawiania faktur czy rachunków, chyba że jesteś podatnikiem VAT.

Masz natomiast obowiązek wystawienia dokumentu sprzedaży jeśli klient wyrazi taką potrzebę. Ma na to 3 miesiące od daty sprzedaży.

Faktury wygodnie możesz wystawiać w Fakturowni, dzięki temu ułatwisz sobie prowadzenie ewidencji. Link do Fakturowni znajdziesz TUTAJ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zachęcam do przeczytania poniższych artykułów, które dostarczą Ci kolejnych wartościowych informacji w temacie rękodzieła i jego sprzedaży.

Legalna sprzedaż rękodzieła a prawo
Jak sprzedawać rękodzieło zgodnie z prawem – najczęściej zadawane pytania

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym, skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej.  Napisz do mnie na ten e-mail >> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Autorka wpisu

Ilona Przetacznik

Ilona Przetacznik

Radca prawny, przedsiębiorca, ekspert prawa online, prawa autorskiego, AI, e-commerce, RODO i umów. Certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Dostarcza nieszablonowe rozwiązania prawne pomnażające zyski i spokój przedsiębiorcom, zarówno na początku ich drogi, jak i w rozwoju. Jej butikowa kancelaria prawna dostarcza merytoryczne wsparcie i przygotowanie dokumentów oraz wzorów w sklepie prawnym #LBO.

Zapisz się do Newslettera

I otrzymaj prezent Audyt Prawny Biznesu Online

Warto przeczytać

Shopping Cart