Podsumowanie 2021 w LBO w liczbach. Ilona Przetacznik radca prawny.

Podsumowanie 2021 w LBO – co nam wyszło, a co nie?

Czas czytania: 11 minut

Podsumowanie 2021 w LBO – gdy zobaczyłam te liczby, to byłam zszokowana. Ten rok był niezwykle ciekawy i nie mniej intensywny niż poprzedni. Wraz z zespołem rośniemy w siłę, ciągle wspierając naszych ulubionych Klientów. 

I to mnie cieszy najbardziej. ?

A o co chodzi z tymi liczbami?

Chce Wam to pokazać, aby osoby, które myślą, że biznes rośnie od gadania w Internecie, a poza tym leży się i pachnie, zrozumiały, że to po prostu ciężka praca. I pełno w niej działań darmowych (dla odbiorców). Jest ich cała masa! Webinary, szkolenia, szkolenia gościnne, artykuły, teksty, newsletter. To wszystko składa się na ogrom pracy w celu budowania stabilnej i pewnej marki oraz pokazania się potencjalnego Klientowi. 

Ciekawe, co o tym sądzicie ? 

   

Co działo się w 2021 r. w #LBO?

 1. Przede wszystkim powstanie pierwszej w Polsce platformy subskrypcyjnej dla przedsiębiorców w której prawo rozwija biznes #Legalna Strefa Biznesu. Otwieramy znowu w lutym. Sprawdź <<TUTAJ>>.
 2. Zmieniłam także branding marki, nowe logo. Kolory zostały tożsame (zauważyliście?), zrobiłam nową sesję oraz przeprowadziłam 2 rekrutacje.
 3. 5 nowych produktów (dla siebie i na zamówienie).
 4. 9 webinarów własnych.
 5. 27 lajwów i szkoleń na żywo.
 6. 13 wystąpień gościnnych i szkoleń gościnnych.
 7. 18 odcinków podcastu #Legalny Biznes Online.
 8. Zostałam współautorką „Biblii e-biznesu 3.0”.
 9. Otrzymałam nominację do nagrody „Rising Stars- Prawnicy Liderzy jutra”.
 10. Pojawiłam się w książkoplanerze Oli Gościniak jako polecane wsparcie prawne biznesów online.

Sama postawiłam mocno na swój rozwój, dlatego kupiłam kilka kursów online. Otworzyłam się także na nowe kierunki działania – flipy i obrót nieruchomościami. Tylko czekać, aż pojawi się jakieś szkolenie z tego dla Was  ?

BIZNESOWO

Podsumowanie roku 2021 w Legalny Biznes Online, radca prawny, Ilona Przetacznik.Biznesowo ciągle rozwijam swoją Kancelarię radcy prawnego #Legalny Biznes Online, jak również odnogę onlinową. Dlatego przychody są zarówno z jednej jak i drugiej strony. 

Pojawiła się też trzecia rzecz – obrót nieruchomościami i flipy. Coraz bardziej się wkręcam i z całkiem fajnym początkowym skutkiem, dlatego moje zaangażowanie tutaj jest niewielkie, ale śledzę temat, obserwuję i uczę się tego. 

W roku 2021 położyłam większy mój prywatny nacisk na obsługę klienta w Kancelarii. Jeszcze sporo jest do zrobienia, jednak sporo poszło do przodu. 

Więcej z onlinu delegowałam. Dlatego w planach jest delegowanie także obsługi skrzynki mailowej z zapytaniami. 

Wprowadziłam także pierwsze pakiety godzinowe, które zostały bardzo fajnie przyjęte przez Klientów. Chętnie z nich korzystają, gdyż dają im elastyczność i bezpieczeństwo dla ich biznesu. 

Jeszcze bardziej cieszą mnie Klienci, którzy dzwonią i mówią, że tak pro biznesowego podejścia jeszcze nie spotkali i oczywiście, dlatego z nami zostają 😀 I to jest cel na 2022! 

WSPÓŁPRACE

Do przedsiębiorców #LBO dołączają kolejne świetne marki, osoby i spółki! Jesteśmy z nich bardzo dumni! ?

Nasze obszary obsługi prawnej to ciągle:

 • wdrożenia RODO,
 • umowy,
 • obsługa branży e-commerce.
 • doszło także zakładanie i obsługa spółek z o.o.

Do Zespołu #LBO dołączyła doradca podatkowy, która wspiera naszych Klientów także w zakresie optymalizacji podatkowej. 

Dla mnie bardzo istotna jest kompleksowość rozwiązań dla Klientów, stąd rozszerzamy współpracę ze specjalistami, aby Klient nie musiał ich szukać? Współpracuję także z prawniczką z Włoch, Francji czy Niemiec. 

Wiem, że usługi indywidualne to kolejny poziom dla wielu biznesów, szczególnie jeśli chodzi o budżet dlatego też społeczność #LBO ma możliwość najpierw skorzystania z dedykowanych produktów online albo przystąpienia do platformy z opieką prawną #Legalna Strefa Biznesu. A o niej poniżej. ?

#LEGALNA STREFA BIZNESU – platforma subskrypcyjna dla przedsiębiorców 

 

Założenie platformy subskrypcyjnej to największy nasz projekt 2021 roku. Projekt, który w mojej głowie dojrzewał od dwóch lat. 

Dokładnie tyle zajęło mi zbieranie opinii, zastanawianie się, analizowanie, a w końcu zrobienie konkretnego kroku – ankieta i analiza ponad 300 odpowiedzi

Decyzja została podjęta. Platforma została stworzona w 3 miesiące. Teraz wiem, że to szalenie krótki okres, ale – nie wiemy, że coś się nie da dopóki tego nie zrobimy 😀 Tutaj Marta dała radę! 

Z początkiem 2022 roku startujemy z trzecią edycją. W tej będziemy testować kolejne rzeczy robić kolejne poprawki. Dlatego to nigdy nie jest tak, że raz zrobione i koniec

W drugiej edycji testowałyśmy opcje konkursu. 

W trzeciej ruszamy z okresem próbnym, dlatego nadal szukamy programisty, który pomoże nam w pewnych kwestiach związanych z oprogramowania, z którego korzystamy. 

Rozmawiam ze Strefowiczami i niezwykle cieszą mnie pozytywne opinie na temat ich obecności w Strefie. Szczególnie osoby, które skorzystały z masterminda. 

Wkrótce ruszamy znowu, więc zachęcam do zapisania się na listę zainteresowanych ?<<TUTAJ>>.

Grafika promująca produkt ;EGALNA STREFA BIZNESU

Podsumowanie 2021 w LBO – WIĘKSZE PROJEKTY LBO

BRANDING

W tamtym roku pisałam, że trzeba wziąć się za wizualizację marki LBO i wzięłam się. Na początku wydawało się, że pójdzie ładnie i gładko z agencją, która wybrałam jednak później było strasznie… ponieważ mocno zgubili się w obsłudze Klienta i słuchaniu tego, co ma do powiedzenia (i czytaniu, bo sporo rzeczy było ode mnie konkretnie przedstawionych). Nie wspominam tej współpracy dobrze. Obecnie sporo zmieniamy samodzielnie i wygląda to lepiej… Gratulacje dla Basi 🙂 

Na szczęście ten projekt jest za nami ? 

Zajęłam się też trochę SEO na blogu i tutaj Zofia wykonała świetną robotę, a Basia kontynuuje z dobrym skutkiem. Poszło sprawnie i przyjemnie. Da się ! ?

SESJA WIZERUNKOWA

Zrobiłam także w końcu kolejną sesję wizerunkową. Nieskończona ze względu na zimę, ale dokończymy ją na wiosnę ? Jak Ci się podoba? To podobno moje kolory, ale nie każdy wypowiada się o nich dobrze (pozdrowienia dla Lucy;)).

To co stoi przede mną to strona www i jej totalna przebudowa. Wraz z platformą kursową, programem partnerskim itd. 

Chciałabym także urządzić moje biuro stacjonarne. Ono jednak jest mi najmniej potrzebne (nie przyjmuję klientów z ulicy), ale fajnie byłoby je mieć. Postanowiłam jednak, że strona www to priorytet, ponieważ to moje aktywo. Biuro raczej pasywo ? Ale projekt mam piękny – tutaj gratulacje dla Karoliny z perihdesign.

REKRUTACJE

W 2021 r. odbyły się też 2 rekrutacje i to w jednym czasie… Na prawnika i wirtualną asystentkę. Tym sposobem dołączyły do nas Justyna (radca prawny), Monika (prawnik), Patrycja (prawnik) i Barbara (wirtualna asystentka). Ciągle jest z nami Marta, która obecnie pełni rolę project managera i zajmuje się głównie Legalną Strefą Biznesu. Zespół Kancelarii #LBO wspierają także doradcy podatkowi.

Dlatego to dzięki Zespołowi #LBO możemy dostarczać świetną jakość we wszystkich wcześniej omówionych obszarach. 

Dziewczyny wykonują świetną robotę i widać to po pozytywnych opiniach zachwyconych Klientów ?

Produkty, które powstały w 2021 r.

W tym roku nie powstało zbyt wiele produktów online, dlatego, że skupiłyśmy się na platformie Legalnej Strefie Biznesu. To przede wszystkim nasz priorytet i zostaje na 2022 r. To tam przedsiębiorcy otrzymują przede wszystkim znacznie więcej niż przy zakupie jednego produktu online. Co nie zmienia faktu, że one także są potrzebne. 

Oto produkty, które powstały:

E-book „Legalna Sprzedaż Internetowa. Prawo przyjazne e-sprzedawcy” Pakiet „Legalny Must Have” Bezpłatny e-book
„Nowy Ład- najważniejsze informacje”

Oraz także produkty pracownicze dla branży beauty na zlecenie Gabinetu od zaplecza i tam dostępne (Regulamin salonu, umowa o pracę, umowa o zakazie konkurencji, Regulamin wizyt).

Webinary własne

Całkiem sporo tych webinarów było! Sama jestem zaskoczona ich ilością, ponieważ zbierając z innymi aktywnościami czuję się jak cyborg ?

Podsumowanie 2021 w LBO - Jak legalnie prowadzić biznes i sprzedawać na facebooku i Instagramie swoje produkty i usługi? Podsumowanie 2021 w LBO - webinar LEGALNY E-BOOK
Podsumowanie 2021 w LBO - 7 błędów na stronach www. Podsumowanie 2021 w LBO - webinar o zwrotach i roszczeniach. Ilona Przetacznik, radca pracwny.

ORAZ:

 1. „Jak legalnie prowadzić sklep online w 2021 roku?” 
 2. „Jak legalnie prowadzić biznes i sprzedawać na facebooku i Instagramie swoje produkty i usługi?”
 3. „5 filarów legalnej i skutecznej firmy w Internecie”
 4. „Nowy Polski Ład – co przedsiębiorca musi wiedzieć i jak się przygotować?”
 5. „5 największych błędów przedsiębiorców prowadzących firmę w Internecie”
 6. „Legalny e-commerce – jak sprzedawać produkty w Internecie zgodnie z prawem?”

Podsumowanie 2021 w LBO – Live’y i szkolenia na żywo

Cykl 4 szkoleń o zmianach w prawie sprzedaży:

„Prawo do popełniania błędów dla przedsiębiorców”

 

„Reklamacje i zwroty w sklepach online wg nowych zasad 2021- jak to ogarnąć?”

„Przedsiębiorca na prawach konsumenta – KPPK, czyli nowy klient w sklepach online – jak go sprawdzić?”

„BDO w sklepie internetowym – rejestr odpadów, terminy i kary.” Wywiad z Mikołajem Maślińskim

INNE SZKOLENIA:

 1. „Prawo w sklepie internetowym” live u Mikołaja Maślińskiego
 2. Live u Kasi Aleszczyk o legalnym sklepie internetowym
 3. Live u Agaty Nesteruk „Legalny Ebook” – w jej akademii Canvy
 4. Kiedy prawo do odstąpienia rozciąga się na 12 miesięcy zamiast 14 dni?”
 5. „Największe problemy prawne przy korzystaniu z Facebooka i Instagrama. Q&A”
 6. „Jak zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe w małej firmie?” wywiad z Marcinem Pieleszek
 7. „Legalny e-book- pytania i odpowiedzi”
 8. „Jak ułożyć firmę, aby skutecznie sprzedawała online?” wywiad z Basią Piasek
 9. Live związany z wydaniem Biblii e-biznesu
 10. „Nowy Polski Ład – zagrożenia nie tylko podatkowe dla biznesów”
 11. „I filar firmy- FORMA DZIAŁALNOŚCI – czyli kiedy ma sens jdg, sp. Z o.o., a kiedy sp. Cywilna?”
 12. „Pytania i odpowiedzi o Legalną Strefę Biznesu”
 13. „Alert prawny lipiec 2021 plus zamknięcie LSB”
 14. „Nowy polski Ład” Rozmowa z Kasią Chojnacką
 15. „Ryczałty i składka zdrowotna a Nowy Polski Ład- jaka opcja jest najlepsza?” rozmowa z Patrycją Mikułą
 16. „Jakie rozwiązania mają MŚP — Co zrobić od stycznia, aby nie stracić” Rozmowa z Izą Czaplewską
 17. Nowy polski ład a działania PRZEDSIĘBIORCZYCH kobiet – co wspiera biznes, a co nie…?” Rozmowa z Marzeną Herzyk-Pilarz

18. Jak legalnie sprzedawać kursy online?”
19. „Jak rozliczać kursy online? Rozmowa z pitu citu Kasią Chojnacką
20. LSB rozmowy z ekspertkami i Strefowiczami
21. „Legalne Rękodzieło. Jak je sprzedawać na Facebooku i Instagramie?”
22. „Jak prowadzić biznes online, aby zarobić i ile można stracić” z gościem Olą Gościniak
23.„Nowy Ład – jak wpłynie na przedsiębiorców” rozmowa z Samirem Kayyali

KONFERENCJE I SZKOLENIA GOŚCINNIE

Webinary i lajwy własne to nie wszystko. Były jeszcze szkolenia i wystąpienia gościnne, dlatego ich także wyszło bardzo dużo ?

 1. Wystąpienie podczas kongresu online dla Edunation „Kongres Edukacji Językowej 2021” 
 2. Biuro Karier KUL „Przedsiębiorczość kompetencją przyszłości”
 3. Wiosenny Salon Bielizny – prelekcja podczas targów bielizny w Łodzi oraz prelekcja podczas targów bielizny online w kwietniu
 4. Samorząd Studencki ASP Wrocław „Jak legalnie rozpocząć własny biznes i sprzedaż swoich dzieł w Internecie?”
 5. Marketing Tu i Teraz III „Legalny marketing i sprzedaż w mediach społecznościowych – zasady i pułapki”
 6. „Otwórz biznes online legalnie. Konferencja u Izabeli Hasan
 7. „Jak legalnie prowadzić biznes artystyczny w Internecie” – Szkolenie gościnne dla Kasi Ekes i jej membershipu. 
 8. „Negocjacje w biznesie online” gościnna rozmowa w podcaście „Kobieta i argumenty”
 9. Szkolenie dla Liliany Trojanowskiej 
 10. Zapowiedź w trendbooku Italiany Marketing
 11. Rozmowa z Krzysztofem Gonetem RODO dla firm online i sklepów internetowych
 12. Wystąpienie gościnne u Oli Gościniak na konferencji biznes online z okazji wydania jej #książkoplanera 
 13. Live gościnny o legalności biznesu online u Celestyny Osiak.

Podsumowanie 2021 w LBO – PODCASTY

 1. „Zwroty i reklamacje produktów fizycznych – jak ich unikać”
 2. „Prawo do popełniania błędów dla młodych przedsiębiorców, czyli Polska staje się Anglią”
 3. „Umowa zlecenie w biznesie online – o czym pamiętać?”
 4. „BDO w sklepie internetowym – musisz to wiedzieć”
 5. „Legalny konkurs na Facebooku i Instagramie – czego unikać?”
 6. „Legalny fanpage i grupa oraz konta w social mediach – o co zadbać od strony prawnej?”
 7. „Strona internetowa i landing page zgodne z RODO – o czym nie możesz zapomnieć”
 8. „6 pomysłów na ochronę swojego pomysłu lub projektu przed skopiowaniem?”
 9. „Jak walczyć z naruszeniem praw autorskich w Internecie?”
 10. „Jak ułożyć firmę, aby działała zgodnie z prawem? Wywiad z Basią Piasek”
 11. „Sprzedaż na amazon.pl – jak sprzedawać na Amazon zgodnie z prawem?”
 12. „Sprawne zawieranie umów online. Narzędzia i wskazówki oszczędzające kilka godzin w miesiącu”
 13. „I i II filar firmy – forma działalności, finanse i księgowość- jak legalnie i skutecznie rozwijać firmę w tych obszarach?”
 14. „III i IV filar firmy – legalny marketing i sprzedaż w Internecie”
 15. „Plusy i minusy spółki z o.o. Rozważ jej założenie”
 16. „Jak rozliczać kursy online. Wywiad z księgową.”
 17. „Rękodzieło – jak je sprzedawać legalnie w Internecie”
 18. „Nowy Ład versus przedsiębiorca – co musisz wiedzieć?”

WSZYSTKIE PODCASTY

INNE:

Marzec miesiącem Kobiet – wywiady z Moniką Pałarz, Moniką Kamińską, Katarzyną Szelągowską, Dominiką Waksmundzką, Anią Studnicką, Sylwią Stein, Martą Krasnodębską, Eweliną Małkińską, Olą Gościniak, Karoliną i Gosią z Bez cukru, Magdaleną Pawłowską, Katarzyną Łodygowską, Izabelą Hasan, Beatą Adamczyk, Kasią Borkowską 

Kobiece biznesy online. LEGALNIE! Kampania edukacji prawnej Kobiet cz. 1

 

Kobiece biznesy online. LEGALNIE! Kampania edukacji prawnej Kobiet cz. 2

 

 

Kobiece biznesy online. LEGALNIE! Kampania edukacji prawnej Kobiet cz. 3

 

 • Zostałam współautorką „Bliblii e-biznesu 3.0
 • Otrzymałam także nominację do nagrody „Rising Stars- Prawnicy Liderzy jutra
 • Pojawiłam się w książkoplanerze Oli Goścniak jako polecane wsparcie prawne biznesów online
Finalistka w prestiżowym konkursie Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra

Podsumowanie 2021 w LBO – NOWE KIERUNKI DZIAŁANIA

Podsumowanie 2021 w LBO - nowe kierunki działania Ilona Przetacznik.

W tym roku zainteresowałam się także inwestowaniem w nieruchomości oraz flipami. Zrobiliśmy wraz z mężem pierwsze transakcje. 

Ten temat jest mi bliski, ponieważ bardzo dobrze znam się na prawie procesu budowlanego. Po prostu lubię budowlankę. Dlatego moim celem jest zrobienie swojej pierwszej inwestycji w deweloperce ?

Kto wie, jak rozwinie się też doradztwo mojej Kancelarii w tym kierunku. Uwielbiam szkolić i dzielić się doświadczeniem biznesowym, dlatego ten kierunek nie jest wykluczony. Przeszkodą jest póki co tylko czas.

Podsumowanie 2021 w LBO – Social media LBO w liczbach

Podsumowanie 2021 r w LBO, Ilona Przetacznik.

KURSY ONLINE

 1. RBC biznes master training: Mistrz Sprzedaży, Zespół Marzeń, Zbuduj swoją wewnętrzną siłę, Asertywny rodzic-partner-manadżer.
 2. Mailketing Maćka Aniserowicza
 3. Liczy się zaangażowanie i Liczy się Czas Bartka Popiela

KSIĄŻKI

Nie ukrywam, nie przeczytałam tyle, ile chciałam, ale nie o ilość chodzi. Pogrubione z tej listy poniżej to pozycje totalnie must have. Bardzo je polecam!

 1. Nigdy więcej nie trać klienta
 2. Siła subskrypcji 
 3. Jedna rzecz 
 4. Zrozumieć marketing
 5. Jak sprzedawać kursy online
 6. Sztuka odpuszczania Pata Flynna
 7. Czuła przewodniczka
 8. Książka Nosowskiej
 9. Neuromarka
 10. Nieposkromiona
 11. Sztuka życia Lecha Starowicza 
 12. Slowlife

MENTORING

Był także czas na wsparcie innych. Uwielbiam wspierać i dzielić się doświadczeniem. 

W progranie Global Mentoring Walk spacerowałam z Panią od Projektów i miałyśmy okazję omówić ciekawe strategie na jej rozwój. Jednocześnie, od razu zaczęłyśmy współpracę. Konkret musi być 😉 

Podsumowanie 2021 w LBO - Ilona Przetacznik i Pani od Projektów.Pani od projektów – w projekcie Vital Voices (mentoring Global Walk)

SPOTKANIA

 • Konferencja Kobieta w Biznesie Anety Wątor 
 • 2x spotkanie BNI – badam czy warto 😉 
 • Krąg Kobiet z Anetą Pondo z Miasta Kobiet 
 • Invest Meeting Daniela Siwica w Krakowie 
 • Flipy 2.0. – szkolenie u Filipa Kowarskiego

MASTERMIND

Z moim mastermindem w składzie Krzysiek, Patrycja, Kamil i ja działamy już rok (Kamil trochę krócej z nami). To przede wszystkim świetna forma wsparcia wśród przedsiębiorców. Dlatego też w Legalnej Strefie Biznesu łączymy się w takie mastermindy.

Niezależnie czy jesteś lub będziesz w Strefie polecam mastermindy. Albo biznesowo, albo rozwojowo. Szalenie pomagają odnaleźć się w podobnym środowisku osób podobnych 🙂 

PRYWATNIE 

Podsumowanie 2021 w LBO - Ilona Przetacznik, radca prawny.

Zaczęłam w tym roku uczyć się kitesurfingu i mam zamiar kontynuować w 2022 r. pełną parą! Bardzo podoba mi się ten sport i czuję, że to jest to. 

Oczywiście nie słabnie temat i regularność karate. Dlatego mam już niebieski pas, mimo pandemii (regularnie ćwiczyliśmy online!). 

Spróbowałam także po raz pierwszy skitourów. Świetna sprawa i czekam do kolejnej zimy, aby kontynuować. 

Spróbowałam też golfa i było super ? Dlatego w planach jest także kurs weekendowy.

Chcę też skupić się jeszcze bardziej na relacjach i ludziach. W końcu dzieci są starsze, co daje mi taki większy psychiczny luz. Co nie zmienia faktu, że sporo czasu spędzamy razem i plany na takie wyjazdy także są.

PODRÓŻE

 • Nad morzem z dziećmi – Mikoszewo, Krynica morska, namiot. 
 • Kitesurfing chałupy.
 • Wiedeń, Bratysława, Budapeszt 
 • Belweder z mężem – czasami trzeba wyjechać bez dzieci 😉 
 • Rimini we Włoszech we wrześniu.
 • Dojo Stara Wieś – wyjazd karate – cudne miejsce!!

Podsumowanie 2021 w LBO – zakończenie

Reasumując 2021 r. był dla mnie efektywny! Podsumowanie w liczbach nie było szybkie, ale pokazało mi jak wiele zdziałaliśmy i jak szybko potrafimy się rozwijać. Dlatego w 2022 r. planuję kolejne produkty i przedsięwzięcia nie tylko biznesowe. Jak jest w Twoim BIZNESIE?

Plany na 2022

Jeśli chodzi o plany na 2022 rok to są to:

 • rozwój platformy #Legalnej Strefy Biznesu – prawdopodobnie odbędą się tylko 3 (maksymalnie 4) edycje sprzedaży
 • efekt wow w indywidualnej obsłudze Klientów
 • aktualizacja i uzupełnienie produktów w sklepie (nowe umowy)
 • nowa strona www
 • napisanie książki
 • rozwój kanału na You Tube i LinkedIn
 • skupienie się na procedurach, aby mi i zespołowi pracowało się efektywniej
 • pilnowanie czasu pracy – trackowanie (strasznie to trudne!)
 • delegowanie więcej – zdecydowanie mniej muszę ja robić, a nadal to robię…

Jak Twoje plany na 2022 rok? Podziel się w komentarzu:)

Jestem także ciekawa, jak podobało Ci się moje podsumowanie.

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Awatar użytkownika

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.