coquet klipsy do butów

Rękodzieło kontra prawo- odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czas czytania: 5 minut

W poprzednim artykule przedstawiłam Ci aspekty prawne dotyczące rękodzieła. Branża handmade nabiera rozpędu, a tym samym powstają wątpliwości i pierwsze dylematy nowicjuszy i nowicjuszek działających w branży rękodzielniczej.

Dlatego wraz z moim  zespołem #LegalnyTeam, zebrałam najczęściej pojawiające się pytania związane ze sprzedażą rękodzieła od strony prawnej.

Siadaj więc i rozwiej swoje wątpliwości, rób notatki i chłoń wiedzę, bo pozwoli Ci ona w pełni zająć się biznesem, a zwłaszcza jego stroną techniczną.

TOP 9 Q&A branży rękodzielniczej

1. Działalność nierejestrowana w branży handmade

rękodzieło kontra prawo

To pytanie powraca niczym bumerang na wszystkich grupach rękodzielniczych. Nawet ja, dostaje takie pytania od moich klientów. Skoro to czytasz, to zapewne również Ciebie ciekawi ta kwestia.

Jak to jest z tym handmade? Możesz szyć poduszki i sprzedawać je bez rejestrowania działalności gospodarczej?

Tak!

Taka forma prowadzenia biznesu, jest nazywana działalnością nierejestrowaną lub nieewidencjonowaną.

Więcej pisałam o niej np. tutaj. 

2. Jakie limity obowiązują przy działalności nierejestrowanej?

rękodzieło kontra prawo

W nawiązaniu do powyższego pytania przechodzimy do kolejnego, które oczywiście się z nim wiąże.

Być może zastanawiasz się, skąd tyle pytań związanych z działalnością nierejestrowaną? Bo na jej temat urosło mnóstwo mitów. A fakty są proste:

 • jest to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – w tym roku (2020) jest to 1300 zł brutto. Jaka będzie od stycznia 2021? Okaże się w najbliższym czasie,
 • jesteś zwolniony z obowiązku prowadzenia skomplikowanej rachunkowości, ale powinieneś prowadzić prostą ewidencję sprzedaży – na kartce, w zeszycie, w Excelu – jak wolisz,
 • fakturę/rachunek wystawiasz na żądane drugiej strony,
 • ze swoich przychodów rozliczasz się z Urzędem Skarbowym raz w roku – w PIT-36, a to oznacza, że nie masz obowiązku odprowadzać zaliczek na PIT ani rozliczać go miesięcznie czy kwartalnie,
 • nie musisz także składać wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Odpowiadając już na ostatnią część pytania – kwestia uwzględnienia kosztów odnosi się jedynie do ustalenia podstawy opodatkowania. Nie ma to wpływu na limit działalności. Jest on bezwzględnie uzależniony od przychodu tzw. należnego!

3. Podatki- jak, gdzie, komu?

rękodzieło kontra prawo

Jak wszyscy wiemy – podatki w naszym życiu są pewne. Również w przypadku rękodzieła, musisz je płacić. I nie ma znaczenia czy działalność, którą prowadzisz, jest tą nierejestrowaną. Żelazną zasadą polskiego prawa, jest opłacanie podatku dochodowego jeżeli dokonujesz sprzedaży.

Wysokość podatku, forma odprowadzania, a także częstotliwość opłacania, są uzależnione od wielu czynników:

 • czy sprzedajesz okazjonalnie,
 • czy posiadasz ulgi uprawniające do obniżenia kwoty podatku,
 • czy prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą,
 • czy prowadzisz spółkę cywilną,
 • jakie osiągasz dochody.

I wówczas mogą Cię obowiązywać następujące stawki podatkowe:

 • 17% lub 32% – podatek na zasadach ogólnych,
 • 19% – podatek liniowy,
 • 5,5% lub 8,5% – ryczałt.

4. Podatki i ZUS- obowiązek?

Witajcie rękodzielnicy, chciałbym się dowiedzieć, jak można sprzedawać rękodzieło, aby nikt się nie doczepił o podatki. Czy można mieć działalność, bez składek zdrowotnych itp, ale rozliczać się w jakiś inny sposób?

To kolejne bardzo popularne pytanie. Nawiązując do wcześniejszych – podatki nikogo nie ominą. Co do składek ZUS – jeżeli jest to działalność nierejestrowana, przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności.

Natomiast w przypadku prowadzenia nazwijmy to, „zwykłej” działalności gospodarczej, obowiązkowe jest odprowadzanie zryczałtowanych składek na ZUS.

5. Co z tym VAT-em?

Czy rękodzieło jest oVATowane?

Jak się zapewne domyślasz, niemal każda działalność jest związana z opłacaniem podatku VAT.  Jednak polskie prawo przewiduje pewną „furtkę” w postaci zwolnienia podmiotowego i przedmiotowego z VAT.

Warunkiem jest, aby w danym roku podatkowym, obroty nie przekroczyły kwoty 200.000 zł, a rodzaj sprzedawanych towarów nie był ustawowo wykluczony ze zwolnienia. W związku z tym najważniejszą kwestią jest…pilnowanie limitu i nieprzekraczanie go.

6. Regulamin i polityka prywatności, czyli to, co lubimy najbardziej.

Czy muszę mieć regulamin i politykę prywatności jeśli sprzedaję tylko przez media społecznościowe typu Facebook czy Instagram?

Pytanie bardzo mocno związane z moim #Legalny Biznes Online. I dowód na to, że trzeba o tym mówić i przypominać. Odpowiedź jest prosta – TAK.

Regulamin jest absolutnie obowiązkowym dokumentem. Bez niego nie ma mowy o legalnej sprzedaży! Powinien zawierać postanowienia, które narzuca choćby Ustawa o prawach konsumenta czy RODO.

Polityka prywatności jest również niezbędnym elementem. To, że sprzedajesz przez media społecznościowe, nie oznacza, że np. nie przetwarzasz danych osobowych. W związku z tym musisz poinformować o tym fakcie swoich fanów. Bez tego, naruszasz obowiązki wynikające właśnie z RODO oraz ustawy o ochronie danych osobowych.

W moim sklepie znajdziesz wzory zarówno polityki prywatności jak i regulamin sklepu internetowego.

Ale również specjalny mini kurs # Legalna Sprzedaż Rękodzieła!

legalna sprzedaż rękodzieła

7. Kasa fiskalna- zawsze obowiązkowa?

Czy muszę mieć kasę fiskalną przy sprzedaży rękodzieła?

Jak można przeczytać na stronach rządowych dedykowanym przedsiębiorcom, biznes.gov.pl:

W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, lub rolników ryczałtowych, konieczne jest ewidencjonowanie sprzedaży na ich rzecz na kasie fiskalnej. Istnieje możliwość zwolnienia z kasy fiskalnej, jeżeli nie zostanie przekroczony limitu obrotu 20 tys. zł (w skali roku), a rodzaj produktów nie jest wymieniony w katalogu towarów, które bezwzględnie powinny być nabijane na kasę. W przypadku założenia działalności w trakcie roku, kwota limitu musi być wyliczona proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Należy pamiętać, że mimo zwolnienia, w przypadku gdy ma miejsce sprzedaż towaru wykluczonego ze zwolnienia podmiotowego, transakcja sprzedaży musi zostać ujęta na kasie fiskalnej. W przypadku zakupu kasy fiskalnej przedsiębiorca może dodatkowo skorzystać z ulgi z tytułu jej zakupu.

W przypadku zwolnienia z kasy fiskalnej, podatnik dokumentuje sprzedaż w ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.

Więcej w e-booku #LegalneRękodzieło!

8. Zaliczka- czy można pobierać?

Czy mogę żądać płatności z góry albo zaliczki?

Oczywiście! Jednakże musisz uregulować te kwestie w regulaminie sprzedaży, oraz udostępnić go klientom, aby wiedzieli, z czym mają do czynienia.

Ewentualnie, z każdym podpisać umowę i uzgodnić kwestie zaliczki. 

Oczywiście, inną sprawa jest czy bardziej opłaca się brać zaliczkę czy zadatek…

9. Czy można zabezpieczyć się przed zwrotem towaru na indywidualne zamówienie?

Jak uniknąć zwrotów, gdy wykonuję rękodzieło na zamówienie?

Zgodnie z art. 38. pkt. 3 o prawach konsumenta :

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów, w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.

Tym samym, prawo chroni Cię przed właśnie takimi nieuczciwymi klientami. Jednakże radzę, zawrzeć te postanowienia w swoim regulaminie, aby uświadomić klientów, a także zaoszczędzić swój czas i nerwy.

Podsumowanie

Uff i dobrnęliśmy do końca!

Pamiętaj jednak, że to tylko 9 pytań z wielu innych. Aby odpowiedzieć na wszystkie pojawiające się i umieścić je w tym artykule, musiałby on być obszerny niczym encyklopedia.

Kompleksowe opracowanie dla rękodzielników oraz wskazówki prawne wraz z gotowymi wzorami dokumentów, ułatwiającymi sprzedaż takich wyrobów, już niedługo pojawią się w moim sklepie! Zaproszam Cię też na bezpłatny webinar, na którym rozwieję więcej Twoich wątpliwości.

Webinar Jak legalnie i skutecznie sprzedawać rękodzieło w Internecie, na Facebooku i Instagramie?” już 23.09.2020 r. o godz. 20.00. Obowiązują zapisy i zrobisz to TUTAJ >>>

Zachęcam więc, do śledzenia moich social mediów.

A jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, będzie mi bardzo miło, jeżeli go udostępnisz innym trudniącym się w branży handmade.

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 20.09.2020.

 

Na zdjęciu klipsy do butów marki coquet! 

Cześć! Nazywam się Ilona Przetacznik i jestem radcą prawnym. Pokazuję małym przedsiębiorcom na co zwrócić uwagę podpisując umowę oraz wskazuję legalną stronę biznesów online.