Gdzie szukać informacji prawnych? - 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie. Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.

Gdzie szukać informacji prawnych? – 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie

Czas czytania: 7 minut

Gdzie szukać informacji prawnych aby były one rzetelne i wiarygodne? Dostęp do informacji nigdy nie był łatwiejszy niż obecnie, w dobie cyfryzacji i pędzącego postępu technologicznego.

Każdy z nas, sięgając do naszych telefonów czy komputerów, w kilka sekund potrafi znaleźć odpowiedź na pojawiające się pytanie. Dlatego, z drugiej strony kluczowa jest umiejętność selekcji wiadomości oraz wiedza gdzie i w jaki sposób szukać, aby znalezione przez nas informacje były naprawdę pomocne.

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci źródła rzetelnych informacji prawnych. Dowiesz się także, na co uważać i czego unikać, aby nie popełnić błędu skutkującego daleko idącymi konsekwencjami (często negatywnymi).

  1. Wyszukiwarka Google – czy to dobry pomysł na szukanie informacji prawnych?
  2. Czytanie aktów prawnych? Tylko dla wytrwałych!
  3. Systemy Informacji Prawnych  typu lex i legalis, jak się w nich odnaleźć?
  4. Pułapki na blogach prawniczych
  5. Strony  urzędowe i inne rządowe źródła informacji
  6. Legalna Strefa Biznesu odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców

Gdzie szukać informacji prawnych? – 6 sposobów na ich znalezienie w internecie

1. Wyszukiwarka Google – czy to dobry pomysł na szukanie informacji prawnych?

Rozpoczynasz działalność gospodarczą i … zderzasz się wieloma wyzwaniami, a znalezienie informacji prawnych zaczynasz od szukania w Google? Od razu powiem Ci, że to nie najlepszy pomysł na znalezienie informacji prawnych.

Gdzie szukać informacji prawnych? - 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie. Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.
Korzystanie z Google. Czy warto szukać tam informacji prawnych?

Wątpliwości budzi ilość informacji zalewająca wyszukiwarki internetowe typu Google. Wpisując kilku wyrazową frazę, po kliknięciu szukaj — wyskakuje kilka, często nawet kilkanaście stron pasujących pod algorytm treści.

W takim natłoku informacji ciężko o wyselekcjonowanie takiej, która wyczerpująco odpowiadała będzie na nasze pytanie. Nie wspominając już o jej aktualności.

Ponadto, ciężko także ocenić rzetelność źródła wyszukanej informacji, często przecież zdarza się, że „googlując” trafiamy na strony zawierające treści o wątpliwej jakości lub fora gdzie odpowiedzi udzielane są przez anonimowych użytkowników. Nie warto jednak do końca skreślać wyszukiwarek internetowych. 

Google sprawdza się znakomicie gdy chcemy porównać znalezione treści z ustawami lub źródłami, o których piszę w artykule.

Gdzie zatem szukać, żeby znaleźć rzetelne informacje dotyczące prawa i biznesu, aby nie złapać się w pułapkę wielu sprzecznych i – co gorsza – nieaktualnych informacji pojawiających się w sieci?

2. Czytanie aktów prawnych? Tylko dla wytrwałych!

Gdzie szukać informacji prawnych? - 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie. Akty prawne tylko dla wytrwałych? Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.
Dla kogo przydatne są akty prawne?

Z dużym przekonaniem mogę powiedzieć, że większość odpowiedzi na twoje pytania znajdziesz gdy sięgniesz bezpośrednio do tekstu odpowiedniego aktu prawnego. Natomiast najczęściej na tym problemy dopiero się zaczynają.

Załóżmy, że masz na tyle zapału, aby otworzyć tekst ustawy. Siadasz do lektury i … połowy nie rozumiesz, a docierając do drugiej strony — już usypiasz z nudów? Nie dziwię się ;).

Polski ustawodawca dba, aby przedsiębiorcy nie zaznali nudy. Język aktów prawnych jest skomplikowany i niezrozumiały dla przeciętnego człowieka. 

Ustawy nierzadko mają nieprzeciętnie dużą ilość stron, a tempo ich zmian w ostatnim czasie jest wręcz zatrważające.

Ustawy znajdziesz jednak na stronach rządowych i tam masz pewność, że są najbardziej aktualne.

Dokładnie w ISAP – Internetowym Systemie Aktów Prawnych. <<Link tutaj>>. Jest on bezpłatny.

Intuicyjne strony rządowe?

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to źródło niezwykle obszerne i dość trudne w obsłudze, co oznacza, że aby sprawnie wyszukać w nim danej informacji. Potrzebna jest więc wprawa i niemało cierpliwości.

W takim programie zwyczajnie łatwo się pogubić, zwłaszcza nie będąc prawnikiem, a przecież nie o to nam chodzi. Poszukujemy miejsca, gdzie szybko i w przystępny sposób uzyskamy potrzebną nam informację.

Dodatkowo jest to źródło dość kosztowne. Dostęp do wspomnianych przeze mnie systemów jest płatny i kosztuje, w zależności od pakietu, jaki wybierzesz. Często od stu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Im tańszy pakiet, tym mniejszy zakres informacji, do jakich masz dostęp.

Wybierając pakiet — wybierasz ilość dziedzin prawa, z których akty prawne i inne źródła są Ci potrzebne, do pozostałych nie będziesz posiadać dostępu.

Chcesz legalnie rozwijać swój biznes? Sprawdź Legalną Strefę Biznesu!

Grafika promująca produkt ;EGALNA STREFA BIZNESU
Dołącz do grona zainteresowanych, legalnym prowadzeniem biznesu.

Gdzie szukać informacji prawnych? – z całą pewnością polecam konsultacje z doświadczonym prawnikiem.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym skontaktuj się ze mną , a z przyjemnością omówię z Tobą wybrany przez Ciebie temat od strony prawno-praktycznej ?. Napisz do mnie tutaj >>> kontakt@legalnybiznesonline.pl

4. Pułapki na blogach prawniczych

Gdzie szukać informacji prawnych? - 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie. Blogi prawnicze z pułapkami? Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.
Czy bezpiecznie jest szukać informacji prawnych na blogach?

Z pomocą przychodzą blogi prawnicze. Chodź dobre i rzetelnie przygotowywane przez prawników, radców prawnych bądź adwokatów wpisy, prostymi słowami tłumaczą większość najważniejszych zagadnień, blogi prawnicze także mają swoje pułapki.

Po pierwsze trudno ocenić, kto jest twórcą danego wpisu. Czy został on zatwierdzony przez prawnika, radcę lub adwokata?

Ponadto pamiętaj, że znajdując odpowiedź na nawet najlepszym prawniczym blogu, jego autor nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje, jakie wywoła skorzystanie przez ciebie z jego porady. Ma to miejsce jedynie w przypadku indywidualnej porady prawnej.

Ponadto, posiłkując się wiedzą ze wpisów prawników, koniecznie sprawdzaj aktualność znalezionych informacji! Niebezpieczną tendencją, jaką obserwuję na przeważającej ilości blogów prawniczych, jest niepodawanie daty stanu prawnego podawanych informacji, co pozwoliłoby na bezproblemową ocenę jego aktualności.

Dlatego spójrz zawsze na datę publikacji wpisu i zobacz czy w tym czasie dany przepis nie uległ zmianie.

5. Strony urzędowe i inne rządowe źródła informacji

Zgodnie z zasadą szukania odpowiedzi u źródła, w poszukiwaniu informacji możemy skierować się także na oficjalne strony internetowe urzędów.

Portale Urzędu Skarbowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Finansów, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urzędu Ochrony Danych Osobowych czy ZUS to tylko przykłady całkiem dobrze funkcjonujących, aktualizowanych na bieżąco stron internetowych

Gdzie szukać informacji prawnych? - 6 sposobów na znalezienie informacji prawnych w Internecie. Czy strony urzędowe są pomocne?Grafika ilustrująca tekst autorstwa Ilony Przetacznik, twórczyni bloga Legalny Biznes Online.
Jak korzystać ze stron rządowych w celu znalezienia informacji prawnych?

Dodatkowo, czy wiesz, że większość z podmiotów, o których wspomniałam — posiada swój newsletter?! Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że polskie urzędy stają się coraz bardziej przystępne szaremu człowiekowi. Możesz zapisać się do listy mailingowej, a będziesz na bieżąco z informacjami odpowiadającymi zakresowi kompetencji danego urzędu.

Legalna Strefa Biznesu odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców

Co łączy wszystkie wymienione przeze mnie dotychczas źródła? Bez wątpienia jest to ilość miejsc i ilość treści, jakie musisz przeszukać, aby wyselekcjonować odpowiednią informację. Gdzie szukać informacji prawnych – próżno szukać miejsca, gdzie całe potrzebne wsparcie uzyskasz w jednym miejscu.

Dlatego powstała #Legalna Strefa Biznesu! Platforma dla przedsiębiorców, w której dostaniesz merytoryczne wsparcie prawników i ekspertów, szkolenia prawne i biznesowe (marketing, sprzedaż, psychologia, sport), regularne alerty prawne dotyczące najświeższych zmian w przepisach, mastermindy i wiele, wiele więcej.

Przygotuj się prawnie… i biznesowo na Nowy Ład!

Ponownie otwarcie Strefy już 10.02.2022 – skorzystaj z 7-dniowego okresu próbnego! Dołącz do grona Przedsiębiorców, którzy chcą legalnie i skutecznie rozwijać swój biznes! Link do Strefy znajdziesz <<TUTAJ>>.

Bądź na bieżąco z najważniejszymi zmianami w prawie! Sprawdź <<LEGALNA STREFA BIZNESU>>.

#Legalna Strefa Biznesu

Jedyna taka platforma dla przedsiębiorców – Legalna Strefa Biznesu ponownie otwarta! To przede wszystkim społeczność osób przedsiębiorczych, które chcą działać legalnie i skutecznie w Internecie. I poza nim! To przestrzeń dla przedsiębiorców, którzy wiedzą, że stabilna i rozwijająca się firma musi być zgodna z przepisami! To daje niewątpliwie przewagę konkurencyjną!

 Tym razem tylko na 7 dni, więc nie czekaj z dołączeniem. Nie wiesz jeszcze, czym jest #Strefa?
 
To przestrzeń, w której otrzymasz znacznie więcej, niż mogłeś/aś pomyśleć. Strefę Prawa i Biznesu w jednym, której w Polsce jeszcze nie ma.
 
#Legalna Strefa Biznesu

✔️To odpowiedź na niepewny system prawny w Polsce.

✔️To bieżąca opieka nad Twoim biznesem i jego rozwojem. Od działalności nierejestrowanej po działalność gospodarczą i spółkę z o.o.

✔️Społeczność przedsiębiorców otrzymuje w niej nie tylko bieżące wsparcie związane z prawem w różnych postaciach, ale także…

 
 
Niesamowitą Społeczność! Razem:
 
  • walczymy z niepewnością i chaosem.
  • walczymy z ciągłymi zmianami w prawie.
  • szukamy rozwiązań, które można zastosować w biznesie i zwiększać swoje szanse na zyski.
  • optymalizujemy działania.


W #LSB pracujemy na konkretach:

✔️przede wszystkim szkolenia krok po kroku,

✔️eksperci (księgowość, finanse, doradztwo podatkowe i optymalizacja, sprzedaż, marketing),

✔️formy działalności od NDG, po JDG i spółkę z o.o. (bazowo),

✔️grupy mastermind dla zdecydowanych pracować w mniejszej grupie i intensywnie,

✔️alerty prawne – zmiany istotne i które trzeba wdrożyć w biznesie alerty dedykowane (dla początkujących spółek, dla NDG, dla JDG), oraz wiele więcej, zero niepotrzebnych rzeczy, dlatego warto dołączyć już dzisiaj!

zero niepotrzebnych rzeczy.
 
A do tego, możesz się przekonać o przydatności Strefy za ułamek jej wartości! Jeśli zdecydujesz się na dostęp na 6 miesięcy, to będzie Cię kosztowało dziennie tylko 3,87 zł!

Podsumowując – Legalna Strefa Biznesu nie jest pojedynczym kursem online, który odłożysz na tzw. lepsze czasy i “kiedyś” do niego wrócisz! To przede wszystkim prawno-biznesowa platforma typu Netflix, która żyje razem z Twoją firmą i dla niej, dlatego pomaga jej rosnąć legalnie i skutecznie.

Dołącz do platformy szkoleniowej i zamkniętej społeczności #LEGALNEJ STREFY BIZNESU, której nie straszne zmiany … i codzienne wyzwania w rozpoczynaniu i prowadzeniu biznesu w Polsce <<TUTAJ>>.

Jeśli chcesz poznać najczęściej zadawane pytania sprawdź, ten wpis:

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej konsultacji z radcą prawnym w tym zakresie skontaktuj się ze mną. Z przyjemnością omówię z Tobą WYBRANE TEMATY od strony prawno-praktycznej.?  Napisz do mnie tutaj >>> kontakt@legalnybiznesonline.pl

Jeśli szukasz więcej przydatnych wskazówek koniecznie sprawdź mój Instagram kliknij >>>TUTAJ<<<.

Wszystkiego Legalnego!

Wszystkiego Legalnego!

Ilona Przetacznik

Stan prawny na dzień 31.08.2021 r.